Ruský sociálny experiment, ktorý nemohol vyjsť: Z vojakov boli zlí roľníci a z roľníkov mizerní vojaci

Generál a politik Alexej Andrejevič Arakčejev sa svojho času vyšplhal veľmi vysoko, bol generálnym inšpektorom delostrelectva a dva roky minister vojny, hoci sa osobne nikdy na vojenskej bitke nezúčastnil.

Ako obľúbenec cára Alexandra I. sústredil v rokoch 1815 – 1825 vo svojich rukách neuveriteľnú moc a patrične ju využil. Na jeho rozkaz boli zriaďované roľnícko-vojenské usadlosti, v ktorých ľudia žili prísne nalinajkované životy.

Roľníci na povel vstávali, podkurovali v kachliach, raňajkovali v presne stanovenú hodinu a potom pod dozorom odchádzali do práce a nazad. Po večierke nesmeli svietiť a polovicu úrody museli odovzdávať. Z osady mohli odchádzať len na priepustku a bez súhlasu nemohli nič predať.

Obvyklé boli tvrdé telesné tresty, bičovanie žien a detí nevynímajúc. To však nebolo v prevažne nevoľníckom Rusku (nevoľníctvo bolo zrušené až v roku 1861) nič mimoriadne, systém bol však v Gruzine dovedený do „dokonalosti“. Vojenský dril bol povinný už pre sedemročné deti.

Kam sa pozrieš, samé hodiny

Arakčejev sa narodil v tom istom roku ako Napoleon a Wellington, pochádzal z nižšej šľachty, jeho matku prezývali Holanďanka, vraj bola posadnutá dokonale vydrhnutými podlahami. Vášeň pre poriadok po nej zdedil aj syn a na svojom statku v Gruzine zaviedol vojenský režim.

Arakčejovovo Gruzino bolo stelesnením prvého cieleného pokusu o sociálne inžinierstvo. Usadlosť mala 35 štvorcových kilometrov a žilo tam 2 000 duší. Generál dal zlikvidovať všetky staré drevené domčeky a postaviť nové z tehál a kameňa. Dal odvodniť a vydláždiť cesty aj vykopať jazero s ostrovom, na ktorom postavil chrám. Nechal vybudovať letohrádky a veže, na ktorých boli umiestnené veľké hodiny.

Arakčejev sa svojho času vyšplhal veľmi vysoko, bol generálnym inšpektorom delostrelectva a dva roky ministrom vojny, hoci sa osobne nikdy na vojenskej bitke nezúčastnil.
Zdroj: Profimedia

​Všadeprítomné hodiny diktovali roľníkom, kedy majú pracovať, kedy majú spať a kedy majú jesť... Kríky, za ktorými by sa mohli prípadne schovať a uliať sa, dal generál všetky vyrúbať. Prasacie chlievy boli

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.