Monte Christov abbé Faria: Románový hrdina skutočne žil, lenže inak, než to opísal Dumas

Múr kobky sa jedného dňa pohol a nespravodlivo väznený Edmond Dantes zbadal v otvore tajomného spoluväzňa, s ktorým sa dovtedy poznal cez stenu len po hlase.

„Bol to muž malej postavy, vlasov zošedivených skôr nedostatkom než vekom, prenikavých očí, ukrytých pod hustým sivým obočím, ešte čiernych fúzov, siahajúcich až na prsia. Jeho chudá tvár bola zbrázdená hlbokými vráskami a smelé rysy jeho výraznej tváre prezrádzali muža zvyknutého skôr duševnej než telesnej práci,“ opisuje ho Alexandre Dumas.

„Som abbé Faria,“ prezrádza o sebe na inom mieste románu čudácky väzeň, „narodený v Ríme. Bol som dvadsať rokov sekretárom kardinála Rospigliosiho. Bol som zatknutý, ani neviem dobre prečo, začiatkom roku 1811. Od tej chvíle sa obraciam na talianske aj francúzske úrady, aby som bol prepustený na slobodu.“

V príbehu sa však Faria slobody nedočká. Zomrie Dantesovi v náručí a zverí mu, kde nájde obrovský poklad. V skutočnosti bolo všetko inak.

Teológ a kazateľ

Miesto, čas... s biografickými údajmi o Josém Custodiovi de Faria si románopisec Dumas veľmi hlavu nelámal. Nenarodil sa totiž v Taliansku, ale v Indii.

Na svet prišiel 31. mája 1756 približne 500 km južne od Bombaja v meste Candolim, ktoré bolo vtedy pod portugalskou nadvládou. Jeho rodičia Caetano Vitorino de Faria a Rosa Maria de Sousa si však príliš nerozumeli a ich vzťah sa veľmi skoro skončil tak, že

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.