Renesančná „zábava“ pre majetných: Premiéra verejnej pitvy mala nevídaný efekt

Ktovie, možno by sa aj dnes našlo mnoho záujemcov o divadlo, ktorého návšteva bola pred viac ako štyrmi storočiami vecou spoločenskej prestíže. Stretávali sa tam učenci, významné osobnosti, miestne celebrity a „hralo“ sa najmä v zime.

„Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae“, teda „ Tu je miesto, kde sa mŕtvi radujú z pomoci živým“, znel lákavý slogan. Vitajte na verejnej pitve.

Mimochodom, prvú verejnú pitvu v strednej Európe vykonal v roku 1600 Ján Jesenius, učenec pôvodom z uhorského zemianskeho rodu, ktorý mal korene v Turci a za miesto tohto neobvyklého predstavenia si vybral Karlovu univerzitu v Prahe, kde prednášal a kde sa neskôr stal aj rektorom. Už predtým však anatomické divadlá fungovali v talianskej Padove, švajčiarskom Bazileji či nemeckom Leidene.

V roku 1595 sa v Padove tristo významných obyvateľov mesta, známeho po celom svete kvalitnou univerzitou, vybralo do divadla. V tamojšom Palazzo de Bo sa schyľovalo k nezvyčajnej slávnostnej premiére v nových priestoroch.

​Na prvý pohľad vyzeralo divadlo ako každé iné. Kruhový pôdorys lemovalo šesť radov drevených sedadiel a každý rad bol o niečo vyššie ako predchádzajúci, takže všetkých tristo divákov pohodlne videlo. Taký malý amfiteáter. Kulisy nebolo treba, uprostred kruhu bol len drevený stôl, nad ktorým sa vinula vôňa kadidla a bylín, to aby sa aspoň trochu zmiernil zápach.

Hlavnú rolu si totiž zahrali mŕtvy muž, odsúdený obesenec a Hieronymus Fabricius, jeden z najvýznamnejších lekárov a anatómov renesančnej doby. Ten neskôr, v roku 1619, teda práve pred 400 rokmi, vo veku 86 rokov v rodnej Padove aj zomrel. Predtým však stihol poodhaliť niekoľko tajomstiev z anatómie

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.