Renesančná „zábava“ pre majetných: Premiéra verejnej pitvy mala nevídaný efekt

Ktovie, možno by sa aj dnes našlo mnoho záujemcov o divadlo, ktorého návšteva bola pred viac ako štyrmi storočiami vecou spoločenskej prestíže. Stretávali sa tam učenci, významné osobnosti, miestne celebrity a „hralo“ sa najmä v zime.

„Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae“, teda „ Tu je miesto, kde sa mŕtvi radujú z pomoci živým“, znel lákavý slogan. Vitajte na verejnej pitve.

Mimochodom, prvú verejnú pitvu v strednej Európe vykonal v roku 1600 Ján Jesenius, učenec pôvodom z uhorského zemianskeho rodu, ktorý mal korene v Turci a za miesto tohto neobvyklého predstavenia si vybral Karlovu univerzitu v Prahe, kde prednášal a kde sa neskôr stal aj rektorom. Už predtým však anatomické divadlá fungovali v talianskej Padove, švajčiarskom Bazileji či nemeckom Leidene.

V roku 1595 sa v Padove tristo významných obyvateľov mesta, známeho po celom svete kvalitnou univerzitou, vybralo do divadla. V tamojšom Palazzo de Bo sa schyľovalo k nezvyčajnej slávnostnej premiére v nových priestoroch.

​Na prvý pohľad vyzeralo divadlo ako každé iné. Kruhový pôdorys lemovalo šesť radov drevených sedadiel a každý rad bol o niečo vyššie ako predchádzajúci, takže všetkých tristo divákov pohodlne videlo. Taký malý amfiteáter. Kulisy nebolo treba, uprostred kruhu bol len drevený stôl, nad ktorým sa vinula vôňa kadidla a bylín, to aby sa aspoň trochu zmiernil zápach.

Hlavnú rolu si totiž zahrali mŕtvy muž, odsúdený obesenec a Hieronymus Fabricius, jeden z najvýznamnejších lekárov a anatómov renesančnej doby. Ten neskôr, v roku 1619, teda práve pred 400 rokmi, vo veku 86 rokov v rodnej Padove aj zomrel. Predtým však stihol poodhaliť niekoľko tajomstiev z anatómie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.