Kráľ urobil zo svojej milenky dvornú dámu, o jej skutočnom poslaní asi ani on sám netušil

Pikantnými milostnými príbehmi kráľa Karola II. z druhej polovice 17. storočia sa historici preberajú radi. Píšu o „kavalérii bacuľatých mileniek s plnými perami a nehanebne odhalenými prsiami“ (Don Jordan a Michael Walsh v publikácii Kráľova posteľ: sex, moc a dvor Karola II.) a vyratúvajú ich:

Barbara Palmerová, neskôr vojvodkyňa z Clevelandu; herečky Moll Davisová a Nell Gwynová; Frances Stuartová; Hortenzia Manciniová a... francúzska šľachtičná Louise de Kérouaille, údajná špiónka Ľudovíta XIV.

Písomné a nezvratné dôkazy o tom, že bola agentkou francúzskeho kráľa na londýnskom dvore, neexistujú. Málokto však už vtedy pochyboval, že to tak nie je.

„Aby Karola II. zaplietol do francúzskych záujmov, rozhodol sa Ľudovít XIV. omotať ho putami potešenia a slasti, jedinými, ktorým nedokázal odolať. Poslal mu ako darček francúzsku milenku, prostredníctvom ktorej – dúfal – ho bude v budúcnosti môcť ovládať. Tak referuje David Hume o Louise de Kérouaille,“ píše Lewis Melville v knihe Windsorské krásky: dvorné dámy Karola II.

​Louise sa narodila do vznešenej rodiny Guillauma de Penancoët a de Kérouaille a Marie de Ploeuc de Timeur a už ako dievča bola vraj nielen pekná, ale aj bystrá. A rodičia mali vzápätí jasno: jej prednosti treba náležite využiť!

„Chceli, aby sa stala milenkou Ľudovíta XIV.,“ tvrdí jej súčasník gróf Henri de Saint-Simon vo svojich memoároch, preto ju vraj odviezli na dvor sestry francúzskeho kráľa, vojvodkyne Henrietty Anny. „Bohužiaľ pre ňu, kráľ dal vtedy prednosť slečne de la Vallière.“

Ľavoboček Lennox

V roku 1670 – to mala Louise dvadsať – pre ňu však kráľovskí dvorní intrigáni našli uplatnenie. Odprevadila vojvodkyňu pri jej ceste do Anglicka a už pri vylodení v Doveri zaujala anglického panovníka

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.