Špionážna aféra rozdelila spoločnosť. Doživotie dostal nevinný, skutočný agent fungoval ďalej

Keď ho odvážali loďou na Diabolský ostrov, aby si tam odpykal doživotný trest za špionáž a vlastizradu, asi ani on sám už neveril, že sa niekedy do Francúzska vráti. Vedel síce, že ho krivo obvinili a nespravodlivo odsúdili, zároveň však nadobúdal presvedčenie, že mu už nemá kto pomôcť.

„Som nevinný. Prisahám na život mojej ženy a detí. Degradujete nevinného,“ opakoval pokojným hlasom Alfred Dreyfus 5. januára 1895 na nádvorí parížskej vojenskej školy, kde ho verejne degradovali. Ponižujúci akt, pri ktorom mu zlomili šabľu a z uniformy strhli všetky dištinkcie, sledovali nielen nastúpení vojaci, ale aj verejnosť. Podpory sa však nedočkal, práve naopak. „Smrť zradcovi! Smrť Židom!“ počul výkriky z davu.

Áno, pre veľkú časť verejnosti, masírovanej silnou antisemitskou propagandou šírenou najmä publicistom Edouardom Drumontom, bol nespochybniteľným vinníkom, zradcom a špiónom. A veril vlastne ešte aspoň niekto, okrem najbližších príbuzných a možno advokáta, v jeho nevinu?

Zradca v generálnom štábe

Príbeh najväčšej aféry francúzskej Tretej republiky, ktorého ústrednou postavou sa stal dôstojník generálneho štábu armády kapitán Alfred Dreyfus sa začal odvíjať na jeseň 1894. Do rúk príslušníkov francúzskej spravodajskej služby sa vtedy dostal list, adresovaný nemeckému vojenskému atašé v Paríži Maximilianovi von Schwartzkoppenovi.

List bol roztrhnutý na päť kusov a po ich zložení sa ukázalo, že obsahuje rukou napísaný zoznam tajných dokumentov týkajúcich sa francúzskej armády. Nič viac, žiadny dátum, žiadne mená, žiadny podpis.

Okamžite sa rozbehlo vyšetrovanie a pátranie po špiónovi vo vnútri generálneho štábu francúzskej armády. Vzhľadom na obsah listu boli totiž jeho predstavitelia presvedčení, že k takýmto informáciám sa nikto zvonka dostať nemohol. Podozrenie padlo na 35-ročného kapitána Alfreda Dreyfusa, ktorý na štábe pôsobil od roku 1893 ako stážista.

Kapitán Alfred Dreyfus pôsobil na generálnom štábe francúzskej armády ako stážista od roku 1893.
Kapitán Alfred Dreyfus pôsobil na generálnom štábe francúzskej armády ako stážista od roku 1893.
Zdroj: Gallica/Bibliothèque nationale de France

​Pod zámienkou inšpekcie ho 15. októbra 1894 predvolali na ministerstvo vojny, kde dostal za úlohu prepísať krátky text. Keď to urobil, oznámili mu, že je obvinený zo zločinu vlastizrady, zatkli ho a jeho rukopis odovzdali na rozbor dvom ľuďom.

Prvým bol expert Francúzskej banky Gobert, ktorý po preskúmaní a porovnaní rukopisov skonštatoval, že sú v nich síce isté podobnosti,

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.