Prvá poprava ženy na elektrickom kresle vyvolala rozruch, chúlostivý problém musel riešiť aj kat

Bolo to veľmi nezvyčajné zasadnutie. Členovia americkej organizácie Medico-Legal Society v New Yorku (ktorá združovala lekárov a právnikov a snažila sa hľadať a nastavovať právne normy v oblasti zdravotníctva) sa vo februári 1899 zišli a debatovali o tom, či je prípustné, aby bola žena popravená v elektrickom kresle. Blížil sa totiž okamih, keď sa tak stane.

Z dnešného pohľadu to môže pôsobiť nepochopiteľne, ale na konci 19. storočia bola situácia celkom iná. Práva žien sa ešte len rodili, napríklad právo voliť ako prvé získali Američanky vo Wyomingu, a to práve v roku 1889 (v Európe ho ženám ako prví priznali až tesne pred prvou svetovou vojnou vo Fínsku, v Nórsku a v Dánsku). Preto bola vtedy legitímna aj diskusia o tom, či so ženami zaobchádzať ako s mužmi, aj pokiaľ ide o hrdelné právo.

Problém – ktorý sa z dnešného pohľadu môže javiť trochu nepochopiteľný – ponúkol aj veľmi prekvapivé momenty. Jedna z členiek zasadnutia Ida Trafford Bellová si vyslúžila búrlivý potlesk od prítomných žien, keď vyhlásila, že v rámci rovnoprávneho a spravodlivého prístupu k obom pohlaviam má mať žena „rovnaké právo byť popravená elektrickým prúdom ako muž“.

Elektróda na členok

Odsúdená Martha Placeová (narodila sa 18. septembra 1849 v New Jersey) si nakoniec sadla na elektrické kreslo 20. marca 1899 v legendárnej väznici Sing-Sing, keď žiadosť o zmiernenie jej trestu smrti definitívne zamietol vtedajší guvernér štátu New York Theodore Roosevelt, neskorší 26. prezident Spojených štátov. Jeho rozhodnutie vtedy publikoval aj denník New York Times.

Martha Placeová bol odsúdená na trest smrti za to, že zavraždila dcéru svojho manžela. Zabiť sa pokúšala aj jeho.
Zdroj: Wikimedia Commons

​„Pri takomto zločine nemôže zákon rozlišovať medzi pohlaviami,“ napísal a ukončil rozjatrené debaty.

Okrem odporu časti verejnosti k poprave Placeovej však museli vykonávatelia trestu riešiť aj iné delikátne problémy, ako napríklad,

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.