Taylorov prístroj na liečbu hystérie pripomínal mučiaci nástroj, ženy si však uňho podávali kľučku

Úprimne povedané, to zariadenie na pohľad pripomínalo skôr mučiaci nástroj než prostriedok, ktorý má privodiť slastné stavy. Nepohodlná drevená lavica a k nej v spodnej časti pripevnený akýsi kovový strojček.

Jeho najviditeľnejšiu časť tvoril zmenšený parný kotol veľkosti malého melóna s budíkom merajúcim tlak pary vnútri; ďalšiu súčasť tvorili ozubené kolesá, medzi tým všetkým sa pohybovala kovová reťaz a kovové rúrky plné pary syčali. Celé to bolo zakončené akýmsi trčiacim piestom pripomínajúcim policajný obušok.

Napriek tomu bol George Herbert Taylor (1821 – 1896), rodák z Willistonu v úplne severovýchodnom cípe USA, vyhľadávaným lekárom. Jeho manipulátor, ako svoj vynález nazval, pomáhal ženám uľaviť od stresu a hysterických návalov oveľa lepšie ako jeho dovtedajší kúpeľ a masáže krku a chrbta.

Choré maternice

„Všetky motory vibrujú. Ak vyrobíte motor obzvlášť nedbalým spôsobom, tak bude vibrovať ešte viac. A to je princíp vibrátora: veľmi nedokonalý motor, navrhnutý tak, aby sa triasol,“ opisuje Taylorov vynález Rachel Mainesová v knihe Technológia orgazmu.

Americká historička v nej upozornila na to, že na liečbu hystérie využívali masáž pošvy a vyvolanie orgazmu už starovekí lekári. Odporúčal ho aj preslávený grécky lekár Galenos žijúci v 2. storočí nášho letopočtu, ktorého terapeutické postupy platili za vzor a dogmu až do novoveku.

Vtedajší terapeuti však boli presvedčení, že vyvrcholenie po „panvovej masáži“ nie je obyčajným orgazmom, ale „hysterickým paroxyzmom“, čo len chcela byť učená formulácia vyjadrujúca

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.