Navždy a pri všetkom spolu: Siamské dvojičky Chang a Eng po sebe zanechali veľkú rodinu

Lekári posúdili situáciu zrastených súrodencov a odmietli ísť do rizika, a tak bratia hneď v roku 1829 odcestovali do USA, kde sa stali veľkou atrakciou.

Na svojich cestách po Siame ich objavil škótsky obchodník Robert Hunter, ktorý si ich všimol, keď plávali v rieke, najskôr si vraj myslel, že vidí nejakú mytologickú bytosť. Nedalo mu veľa práce presvedčiť ich matku, čerstvú vdovu, aby mu svojich synov za 500 dolárov predala. Obchodníkovi sa pomocou úplatkov podarilo získať súhlas siamského kráľa, aby mohol zrastených chlapcov vyviezť z krajiny, a tak 17-roční Chang a Eng vyrazili do sveta.

Stali sa senzáciou, a keďže boli zrastení „len“ v krátkej časti vo výške žalúdka a časti hrudníka, boli schopní predvádzať aj čosi ako sólové kúsky. Dokázali jednoducho všetko, čo väčšina normálnych mužov. Spoločne potom robili kotrmelce, rôzne komické scénky a odpovedali na zvedavé otázky tisícov divákov.

​Hunter si bratov zmluvne zaviazal na tridsať mesiacov, počas ktorých si však samotné siamské dvojičky takmer nič nezarobili, Hunter s nimi zaobchádzal ako so svojím majetkom. Takže keď Chang a Eng dovŕšili 21 rokov, so svojím impresáriom sa rýchlo rozlúčili a nasledujúce roky si organizovali šou po Amerike sami.

​A boli mimoriadne úspešní. Keď sa ako 28-roční rozhodli s vystúpeniami skončiť a viesť normálnejší život, boli z nich bohatí

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.