Večné honby na čarodejnice: Na fanatické hľadanie nepriateľov doplatili životom desaťtisíce ľudí

„Pridať!“ Davom sa ozve šum. Zmes údivu a zdesenia. Muž leží na chrbte už druhý deň. Na prsiach má niekoľko obrovských kvádrov. Jeho dych sa už dávno zmenil v príšerný piskot. Na spánkoch mu nabehli modré žily, z tváre sa však už dávno vytratila akákoľvek farba a jeho oči meravo hľadia k nebu. Ako dlho to ešte potrvá? A kto potom príde na rad?

Ľudia sledujú úkosom jeden druhého. Podozrievavo, vystrašene, nenápadne. Ešte jedno závažie! A ďalšie. Pred tým, ako starcovi konečne praskne hrudník, zašepká kliatbu. Preklína všetkých, ktorí zasadajú na súde, udávajú a hľadajú v každom druhom čarodejníka.

Osemdesiatjedenročný farmár Giles Corey bol už treťou obeťou. Jedna žena už zomrela vo väzení, ďalšiu obesili za prostorekosť a opovrhovanie puritánskou morálkou. Ale to najhoršie ešte len malo prísť. Väzenie bolo plné tých, na ktorých dopadlo obvinenie sudcov či len podozrenie alebo udanie susedmi. Nikto si nemohol byť istý.

Od chvíle, keď po tuhej zime a epidémii kiahní prepukla na jar 1692 panika: mesto bombardujú čarodejnice kliatbami! Keď začali dve dievčatá trpieť záchvatmi a tvrdili, že majú pocit, akoby ich prepichovali ihly, obvinili salemskí obyvatelia tri ženy, ktoré boli jednoducho niečím divné – žobráčku, svojráznu čudáčku a indiánsku slúžku. Ženy boli obvinené z čarodejníctva a cely sa plnili ďalšími udanými...

​Nakoniec sa vo väzení tiesnili tri desiatky ľudí vrátane miestneho pastora. Kým guvernér zastavil vyčíňanie súdu podliehajúceho davovému šialenstvu, vyžiadal si salemský čarodejnícky proces dvadsaťpäť nevinných životov.

O štyri roky neskôr sudcovia priznali, že urobili chybu. Že to všetko bol obrovský omyl a nechali sa strhnúť lavínou udaní. Ale to predsa nebolo z ich hlavy! Všetko im našepkal diabol! Tak to jednoducho býva.

Ciachovanie nevinných

Honby na čarodejnice sa organizovali od nepamäti a zďaleka nešlo len o stíhanie, mučenie a upaľovanie ľudí vládnucich údajne nadprirodzenou mocou. Niekedy stačilo byť nehodným synom cirkvi, inokedy stačilo netypické správanie či politické názory, značné bohatstvo či vedomosti, pohŕdanie autoritami alebo závisť menej schopných. Často jedna drobnosť spustila lavínu, pod ktorou skončili stovky či tisíce nevinných. Nasledovali doslova divadelné procesy, verejné hanobenie a krvavé rozsudky.

Historický film Čarodejnice zo Salemu podľa predlohy Arthura Millera ukazuje absurdnosť najznámejšieho čarodejníckeho procesu na pôde USA. Odohral sa v rokoch 1692 a 1693 v meste Salem v štáte Massachusetts.
Zdroj: Profimedia

​Či už išlo o masakrovanie heretikov alebo, naopak, o upaľovanie kňazov v stredoveku, dôkladnú prácu inkvizície v ranom novoveku, desivé procesy v stalinistickom Sovietskom zväze, fanatické obviňovanie z protiamerickej činnosti v USA v päťdesiatych rokoch či nedávna honba na skutočných alebo len údajných sexuálnych predátorov počas kampane MeToo. Len čo na niekoho niečo praskne, vyrojí sa zástup udavačov, ktorí sa chcú zviezť na vlne nenávisti a udávajú všetkých, ktorých z najrôznejších pohnútok nenávidia či im závidia.

Čo na tom, že napríklad práve čarodejnice vedeli liečiť všelijaké neduhy, dávali rozumné rady, vedeli pomáhať pri pôrodoch, uzdraviť

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.