Zabudnutý hrdina: Vzbura otrokov mala oveľa väčší historický dosah, než sa usudzuje

Počas júla roku 1839 sa v severoamerických médiách začali objavovať fantastické správy o záhadnej lodi, ktorá zdanlivo bezcieľne križuje pri východnom pobreží USA. „Dlhý, nízky, čierny škuner,“ opisovali tajomnú loď s údajnými černošskými pirátmi americkým novinárom občasní očití svedkovia, „plachty má roztrhané na zdrapy.“

Po niekoľkých týždňoch blúdenia narazil tridsaťsedemmetrový škuner na americkú vojenskú pobrežnú hliadkovú brigu Washington s desiatimi kanónmi. Jej veliteľ Thomas R. Gedney oslobodil dvoch zranených a spútaných španielskych belochov Josého Ruiza a Pedra Monteza a vypočul si od nich príbeh o tom, ako čierni povstalci mačetami na zber cukrovej trstiny brutálne podrezali kubánskeho Španiela Ramóna Ferrera, kapitána a majiteľa lode Amistad, aj zvyšok jeho posádky, a loď potom uniesli.

Päť desiatok černošských pirátov potom dopravil Gedney v putách k súdu. Tým sa však príbeh neskončil. Naopak, tým sa ešte len začal!

Antický hrdina

Médiami ostro sledovaný súdny proces s krvilačnými vrahmi a ich vodcom, ktorý bol obžalovaný ako Joseph Cinque (jeho pôvodné meno Sengbe Pieh nikto nepoznal), sa začal už v septembri 1839 v metropole amerického Connecticutu, v Hartforde.

​V tom čase už novinári poznali niektoré detaily príbehu a prestali volať po treste smrti (vedelo sa, že Ruiz si nových otrokov z Afriky objednal a že ho potom nechali povstalci žiť preto, lebo nevedeli ukradnutý škuner riadiť a potrebovali navigátora; on však namiesto do Afriky naviedol škuner od kubánskych brehov k pobrežiu USA). Mediálny obraz zatknutého dvadsaťšesťročného rodáka zo západoafrickej Sierry Leone sa začal obracať o 180 stupňov.

​„Keby žil v dňoch Grécka alebo Ríma, jeho meno by si odovzdávali generácie potomkov ako meno muža tých najobdivuhodnejších cností – nezištného vlastenectva a neskrotnej odvahy,“ napísal

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.