Zabudnutý hrdina: Vzbura otrokov mala oveľa väčší historický dosah, než sa usudzuje

Počas júla roku 1839 sa v severoamerických médiách začali objavovať fantastické správy o záhadnej lodi, ktorá zdanlivo bezcieľne križuje pri východnom pobreží USA. „Dlhý, nízky, čierny škuner,“ opisovali tajomnú loď s údajnými černošskými pirátmi americkým novinárom občasní očití svedkovia, „plachty má roztrhané na zdrapy.“

Po niekoľkých týždňoch blúdenia narazil tridsaťsedemmetrový škuner na americkú vojenskú pobrežnú hliadkovú brigu Washington s desiatimi kanónmi. Jej veliteľ Thomas R. Gedney oslobodil dvoch zranených a spútaných španielskych belochov Josého Ruiza a Pedra Monteza a vypočul si od nich príbeh o tom, ako čierni povstalci mačetami na zber cukrovej trstiny brutálne podrezali kubánskeho Španiela Ramóna Ferrera, kapitána a majiteľa lode Amistad, aj zvyšok jeho posádky, a loď potom uniesli.

Päť desiatok černošských pirátov potom dopravil Gedney v putách k súdu. Tým sa však príbeh neskončil. Naopak, tým sa ešte len začal!

Antický hrdina

Médiami ostro sledovaný súdny proces s krvilačnými vrahmi a ich vodcom, ktorý bol obžalovaný ako Joseph Cinque (jeho pôvodné meno Sengbe Pieh nikto nepoznal), sa začal už v septembri 1839 v metropole amerického Connecticutu, v Hartforde.

​V tom čase už novinári poznali niektoré detaily príbehu a prestali volať po treste smrti (vedelo sa, že Ruiz si nových otrokov z Afriky objednal a že ho potom nechali povstalci žiť preto, lebo nevedeli ukradnutý škuner riadiť a potrebovali navigátora; on však namiesto do Afriky naviedol škuner od kubánskych brehov k pobrežiu USA). Mediálny obraz zatknutého dvadsaťšesťročného rodáka zo západoafrickej Sierry Leone sa začal obracať o 180 stupňov.

​„Keby žil v dňoch Grécka alebo Ríma, jeho meno by si odovzdávali generácie potomkov ako meno muža tých najobdivuhodnejších cností – nezištného vlastenectva a neskrotnej odvahy,“ napísal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.