Legendárna voňavka vznikla v najsmradľavejšom meste Európy, jej autor ju predával ako liek

Prečo? Nemajetný 14-ročný chlapec Giovanni Maria Farina sa z rodného domu na brehu talianskeho jazera Maggiore vyberie do sveta. Z domu si odnáša poznatky o destilácii, ktorej sa jeho rodina venovala. Roky putuje po celej Európe, zbiera vedomosti a zručnosti v Rusku, Portugalsku, Anglicku aj Holandsku.

Napokon sa 23-ročný chlapec zastaví v Kolíne nad Rýnom, v tom čase jednom z najpriemyselnejších a najbohatších miest v Európe. Vymyslí tu voňavku, ktorá očarí celú Európu, a z chudobného chlapca sa stane vážený a nesmierne bohatý mešťan, ktorého socha zdobí vežu radnice.

Smradľavý svet

Začiatkom 18. storočia Kolín – rovnako ako všetky veľké i menšie mestá – smrdel. Európania v tom čase väčšinou nepoznali kanalizáciu, domy nemali záchody, po uliciach behali prasce či kone a ľudia sa neradi umývali, pretože verili, že voda je zdrojom mnohých chorôb, napríklad cholery. Sám veľký nemecký básnik a filozof Johann Wolfgang Goethe (1749 – 1832) povedal: „Kolín je istotne najsmradľavejším mestom v Európe.“

​Práve v tomto meste, nad ktorým sa vznášal špecifický odor, sa usadil mladý Farina. Možno práve preto, že zápach znepríjemňoval obyvateľom život, bol medzi urodzenými dámami a pánmi obchod s voňavkami v plnom prúde, každý sa snažil nepríjemný telesný pach nejako prekryť.

Prvenstvo si držali, pochopiteľne, Francúzi, ktorí svojimi parfumami zásobovali noblesnú spoločnosť po celom starom kontinente. Najpopulárnejšie boli silné voňavky zo škorice, santalu či z pižma.

​Tá, ktorú stvoril Giovanni Maria Farina, bola od začiatku iná. Pripravoval ju z esenciálnych olejov a čistého alkoholu, čo bol v Taliansku bežný spôsob prípravy. Farinovou inováciou však bol mix celkom nových ingrediencií.

Ráno po daždi

„Stvoril som vôňu, ktorá mi pripomína ráno v Taliansku po daždi. Obloha je nádherne modrá, vo vzduchu cítiť kvety pomarančovníka a horské narcisy. Osviežuje ma, stimuluje moje zmysly a predstavivosť,“ napísal v liste bratovi Farina, ktorý si neskôr zmenil talianske meno Giovanni na nemecké Johann.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.