Čierny humor zablúdenej guľky: Posledné slová generála Sedgwicka sa stali legendou

Bolo ráno 9. mája 1864. Päťdesiat kilometrov juhozápadne od Washingtonu, v blízkosti mestečka Spotsylvania sa schyľovalo k bitke medzi vojskami severanov a južanov.

Päťdesiatročný veliteľ 6. armádneho zboru generálmajor John Sedgwick obchádzal okolo deviatej hodiny rannej svojich delostrelcov na ľavom krídle severanského zoskupenia, ktorí sa snažili zmapovať pozície nepriateľa. Južania však spoza stromov na kopci Laurel Hill unionistov ostreľovali z pušiek.

V šesťdesiatych rokoch 19. storočia bolo možné strieľať presne nanajvýš do vzdialenosti pol kilometra. Napriek tomu sa kilometer vzdialení Sedgwickovi vojaci pri každom výstrele kryli.

​„Čože?! Vyhýbate sa jednotlivým guľkám? A čo urobíte, až otvoria paľbu po celej línii? Hanbím sa za vás!“ rozčuľoval sa generál, keď prechádzal medzi svojimi mužmi vzpriamený a nekrytý. V tej chvíli zasvišťala ďalšia strela a vojak, ktorý práve stál pred svojím veliteľom, sa rýchlo hodil na zem.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.