Tajomstvo Ľudovíta XIV.: O jeho sobáši s vychovávateľkou sa nemal nikto dozvedieť

Madame de Maintenon si srdce francúzskeho panovníka získavala dlho, ale na rozdiel od ostatných naozaj dôkladne. Zomrela pred 300 rokmi.

Nie je o tom žiadny oficiálny písomný dôkaz, ale historici nepochybujú – keď mal významný francúzsky panovník 17. storočia známy ako Kráľ Slnko 45 rokov, druhýkrát sa oženil (bolo to niekedy medzi októbrom 1683 a januárom 1684, štvrť, nanajvýš pol roka po smrti nemilovanej kráľovnej Márie Terézie Habsburskej).

Tajne, v noci, tak, aby o tom takmer nikto nevedel. Ale vec sa na kráľovskom dvore vo Versailles, samozrejme, rozkríkla.

Zámok za odmenu

V kaplnke zámku za prítomnosti šiestich urodzených šľachticov a šľachtičných sa madame de Maintenon vydala za francúzskeho kráľa.

​„Parížsky arcibiskup abbé de Harlay mal tú česť, za pomoci biskupa z Chartres a kráľovho spovedníka Pére de la Chaise, požehnať manželstvo a odovzdať zlaté prstene,“ píše vo svojich memoároch markíza Françoise de Montespan, predchodkyňa markízy Maintenon v kráľovej posteli, ktorá ju navyše ku kráľovi trinásť rokov pred sobášom sama priviedla.

Vtedy to však nebola šľachtičná, ale všetkými ľutovaná vdova Françoise Scarronová, ktorej madam de Montespan ponúkla, aby sa stala vychovávateľkou kráľových ľavobočkov, ktoré s Ľudovítom XIV. splodila. Milú, láskavú, skromnú a ústretovú vychovávateľku svojich nemanželských detí si kráľ zamiloval a čoraz častejšie s ňou trávil svoj čas. Dokonca sa s ňou začal radiť o súkromných, neskôr aj štátnických záležitostiach.

Françoise d'Aubigné, vydatá Scarronová, bola kráľom povýšená na markízu de Maintenon.
Zdroj: Wikimedia Commons

​A veľkoryso ju za to platil. V roku 1674 si kúpila zámok Maintenon neďaleko Versailles. V roku 1675 ju Ľudovít, pre ostatných dvoranov úplne nečakane a prekvapivo, povýšil na markízu a v roku 1676 už zrejme mali milostný pomer. Rozhodne to tak bolo v roku 1679, keď autorku vyššie citovanej autobiografie, madam Montespan, kráľ v jej 39 rokoch zahnal a nahradil 44-ročnou vychovávateľkou svojich detí. Štyri roky nato bola svadba.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.