Šialený čínsky Gagarin: Do vesmíru sa chcel pozrieť už v 16. storočí, zvolil si bizarný spôsob

Písal sa začiatok 16. storočia, v Číne práve vládol cisár Chung-č' zo zrejme najznámejšej dynastie Ming a jednoduché rakety sa vtedy už niekoľko storočí používali nielen vo vojenstve, ale aj ako efektný ohnivý program pri najrôznejších slávnostiach. A vtedy sa správca Wan Hu rozhodol na uskutočnenie neobvyklého pokusu – pozrieť sa do nebies.

Raketová stolička

„Myšlienka použiť raketu na let do vesmíru je možno stará aj niekoľko storočí,“ píše britský odborník na kozmonautiku Mark Williamson v knihe Technológia vesmírnych lodí – rané roky. „Prvý pokus raketového letu s ľudskou posádkou sa vraj odohral už okolo roku 1500 a vykonal ho čínsky úradník Wan Hu, ktorého meno možno zhruba preložiť ako Bláznivá líška.“

Ako legenda jeho let opisuje? Nechal si nad veľké kreslo pripevniť dvoch lietajúcich drakov a pod sedadlo stoličky umiestnil štyridsaťsedem rakiet. Navliekol si nádherné rúcha, a potom tento mandarín – ako sa označovali až do začiatku 20. storočia vysokí čínski civilní a vojenskí správcovia – vyliezol na raketovú stoličku a pohodlne sa usadil.

​Aby bol štart vyvážený, štyridsaťsedem sluhov pod ním v tom istom okamihu zapálilo knôty a rýchlo sa bežali ukryť. Došlo k obrovskému výbuchu. Keď sa dym rozptýlil, Wan Hu aj so stoličkou boli preč.

Cesta do nebies

„Wan Hu zmizol v úchvatnom záblesku a oblaku dymu a dosiahol tak nebesá o niečo skôr, než zamýšľal,“ opisuje s ľahkou iróniou Williamson.

Wan Hu a jeho prvý raketový let dejín.
Zdroj: Profimedia

​Na cestovanie pomocou raketových motorov si ľudstvo muselo ešte takmer pol tisícročia počkať. Faktom však je, že Číňania vedeli rakety používať už v 11. storočí, teda v čase, keď Vikingovia doplávali do Severnej Ameriky. Prvé pokusy so sírou a liadkom, ktoré sú základom strelného prachu, sa datujú dokonca už sto rokov pred náš letopočet.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.