Šialený čínsky Gagarin: Do vesmíru sa chcel pozrieť už v 16. storočí, zvolil si bizarný spôsob

Písal sa začiatok 16. storočia, v Číne práve vládol cisár Chung-č' zo zrejme najznámejšej dynastie Ming a jednoduché rakety sa vtedy už niekoľko storočí používali nielen vo vojenstve, ale aj ako efektný ohnivý program pri najrôznejších slávnostiach. A vtedy sa správca Wan Hu rozhodol na uskutočnenie neobvyklého pokusu – pozrieť sa do nebies.

Raketová stolička

„Myšlienka použiť raketu na let do vesmíru je možno stará aj niekoľko storočí,“ píše britský odborník na kozmonautiku Mark Williamson v knihe Technológia vesmírnych lodí – rané roky. „Prvý pokus raketového letu s ľudskou posádkou sa vraj odohral už okolo roku 1500 a vykonal ho čínsky úradník Wan Hu, ktorého meno možno zhruba preložiť ako Bláznivá líška.“

Ako legenda jeho let opisuje? Nechal si nad veľké kreslo pripevniť dvoch lietajúcich drakov a pod sedadlo stoličky umiestnil štyridsaťsedem rakiet. Navliekol si nádherné rúcha, a potom tento mandarín – ako sa označovali až do začiatku 20. storočia vysokí čínski civilní a vojenskí správcovia – vyliezol na raketovú stoličku a pohodlne sa usadil.

​Aby bol štart vyvážený, štyridsaťsedem sluhov pod ním v tom istom okamihu zapálilo knôty a rýchlo sa bežali ukryť. Došlo k obrovskému výbuchu. Keď sa dym rozptýlil, Wan Hu aj so stoličkou boli preč.

Cesta do nebies

„Wan Hu zmizol v úchvatnom záblesku a oblaku dymu a dosiahol tak nebesá o niečo skôr, než zamýšľal,“ opisuje s ľahkou iróniou Williamson.

Wan Hu a jeho prvý raketový let dejín.
Zdroj: Profimedia

​Na cestovanie pomocou raketových motorov si ľudstvo muselo ešte takmer pol tisícročia počkať. Faktom však je, že Číňania vedeli rakety používať už v 11. storočí, teda v čase, keď Vikingovia doplávali do Severnej Ameriky. Prvé pokusy so sírou a liadkom, ktoré sú základom strelného prachu, sa datujú dokonca už sto rokov pred náš letopočet.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.