Bizarná história daní: Najprv boli dobrovoľné, neskôr sa platili aj z brady a fúzov

Príjmy do pokladníc panovníkov, ktoré mali charakter daní, boli v období staroveku iba príležitostným zdrojom. Dane hrali v ekonomike len druhoradú úlohu a boli väčšinou vyberané v naturálnej podobe. Hlavné príjmy panovníkov tvorila vojnová korisť.

V starovekom Grécku mali dane dobrovoľný charakter a ich platenie bolo vyjadrením občianskej uvedomelosti. Aj kvôli tomu, že antický štát príliš financií na svoje fungovanie nepotreboval, lebo mnoho funkcií bolo čestných, napr. senátorstvo, vojenská služba alebo funkcie v štátnej správe.

Hlavné výdavky štátu boli zamerané na vojsko, verejné stavby a správu krajiny. Hradené boli z kráľovského majetku alebo z jeho prenájmu (stavby) alebo používania (vodovody, mosty, cesty, kanalizácia).

Neskôr k nim pribudli výnosy z tribútov (jednorazové dávky z pozemkov alebo z hlavy) a cla. Zavedené boli aj poplatky z držania dobytka, z vlastníctva domu, za možnosť mať otroka (či za jeho prepustenie). Poplatok sa vyberal aj pri narodení syna – za dcéru sa neplatil, jej narodenie bolo samo osebe považované za záťaž, rod mohol vymrieť po meči, a navyše sa muselo šetriť na veno.

Vyberač daní bol ako zlodej

Antický Rím mal k dispozícii okrem vojnovej koristi aj vlastnícke právo na všetok majetok obyvateľov podrobených krajín. Ak príjmy nestačili, mohol byť zavedený jednorazový odvod, ktorý bol pre obyvateľov dobytých území povinný, u rímskych občanov sa však niekedy považoval za pôžičku a vracal sa. Značné príjmy do pokladnice plynuli aj za umožnenie prekládky tovaru a jeho prepravu po rieke Tiber.

O daniach sa zmieňuje aj Biblia. Do Betlehema, kde sa neskôr narodil Ježiš, putovali jeho rodičia – Jozef a tehotná Mária – zo 130 kilometrov vzdialeného Nazaretu. Prvý cisár rímskej ríše Caesar Augustus totiž vtedy vydal výnos, že sa má vykonať súpis obyvateľov (pre prehľad o počte potenciálnych poplatníkov dane z hlavy), a ľudia sa preto museli vypraviť do miest, odkiaľ pochádzali. Ostatne, svätý Matúš, jeden z apoštolov, bol pôvodným povolaním práve vyberač daní – colník. Táto profesia sa vtedy nehodnotila príliš lichotivo, mnohokrát bola zahrnutá do skupiny „zlodeji, prostitútky, colníci a iný nečistý ľud“.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 61% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.