Bizarná história daní: Najprv boli dobrovoľné, neskôr sa platili aj z brady a fúzov

Príjmy do pokladníc panovníkov, ktoré mali charakter daní, boli v období staroveku iba príležitostným zdrojom. Dane hrali v ekonomike len druhoradú úlohu a boli väčšinou vyberané v naturálnej podobe. Hlavné príjmy panovníkov tvorila vojnová korisť.

V starovekom Grécku mali dane dobrovoľný charakter a ich platenie bolo vyjadrením občianskej uvedomelosti. Aj kvôli tomu, že antický štát príliš financií na svoje fungovanie nepotreboval, lebo mnoho funkcií bolo čestných, napr. senátorstvo, vojenská služba alebo funkcie v štátnej správe.

Hlavné výdavky štátu boli zamerané na vojsko, verejné stavby a správu krajiny. Hradené boli z kráľovského majetku alebo z jeho prenájmu (stavby) alebo používania (vodovody, mosty, cesty, kanalizácia).

Neskôr k nim pribudli výnosy z tribútov (jednorazové dávky z pozemkov alebo z hlavy) a cla. Zavedené boli aj poplatky z držania dobytka, z vlastníctva domu, za možnosť mať otroka (či za jeho prepustenie). Poplatok sa vyberal aj pri narodení syna – za dcéru sa neplatil, jej narodenie bolo samo osebe považované za záťaž, rod mohol vymrieť po meči, a navyše sa muselo šetriť na veno.

Vyberač daní bol ako zlodej

Antický Rím mal k dispozícii okrem vojnovej koristi aj vlastnícke právo na všetok majetok obyvateľov podrobených krajín. Ak príjmy nestačili, mohol byť zavedený jednorazový odvod, ktorý bol pre obyvateľov dobytých území povinný, u rímskych občanov sa však niekedy považoval za pôžičku a vracal sa. Značné príjmy do pokladnice plynuli aj za umožnenie prekládky tovaru a jeho prepravu po rieke Tiber.

O daniach sa zmieňuje aj Biblia. Do Betlehema, kde sa neskôr narodil Ježiš, putovali jeho rodičia – Jozef a tehotná Mária – zo 130 kilometrov vzdialeného Nazaretu. Prvý cisár rímskej ríše Caesar Augustus totiž vtedy vydal výnos, že sa má vykonať súpis obyvateľov (pre prehľad o počte potenciálnych poplatníkov dane z hlavy), a ľudia sa preto museli vypraviť do miest, odkiaľ pochádzali. Ostatne, svätý Matúš, jeden z apoštolov, bol pôvodným povolaním práve vyberač daní – colník. Táto profesia sa vtedy nehodnotila príliš lichotivo, mnohokrát bola zahrnutá do skupiny „zlodeji, prostitútky, colníci a iný nečistý ľud“.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.