Kráľovnine oči: Slávny učenec bol špiónom Alžbety I., v Európe mu otváralo dvere jeho renomé

Americká Národná bezpečnostná agentúra NSA patrí medzi najutajenejšie a najprísnejšie strážené inštitúcie v USA. Jej úlohou je dešifrovať správy cudzích tajných služieb a chrániť informačné systémy USA.

Že sa anglický renesančný učenec John Dee (narodil sa 13. júla 1527 v Londýne a zomrel v januári 1609 na londýnskom predmestí) stal stredom záujmu najrôznejších historikov či milovníkov okultizmu, nie je až také prekvapivé. Štúdiu o tomto alchymistovi, astrológovi a matematikovi 16. storočia vypracovala pred polstoročím aj NSA.

Agent Jej Veličenstva

„Z času na čas jazdil do Európy,“ píše expert NSA na šifry Leslie Rutledge v štúdii John Dee: Radca kráľovnej Alžbety, „a práve počas jednej z týchto ciest priniesol zásadný príspevok pre kryptografiu.“

​Geniálny a nesmierne populárny vzdelanec síce jazdil po vtedajšom svete predstavovať svoje myšlienky a diela, potajomky však pritom slúžil anglickej kráľovnej Alžbete I. ako jej spravodajská a bezpečnostná tajná služba.

„Aký bol skutočný účel jeho ciest po Európe, o tom môžeme iba špekulovať. Alžbetini nepriatelia podporovaní najrôznejšími katolíckymi silami by ju najradšej videli zavraždenú, snažili sa dosiahnuť jej abdikáciu alebo svadbu s nejakým katolíckym následníkom trónu,“ opisuje Rutledge, v akej ťažkej situácii sa v druhej polovici 16. storočia kráľovná ocitla.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.