Dejiny lásky a nenávisti: Jeden kráľ sa kvôli žene vzdal trónu, ďalší zničil celé mesto

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Toto patetické zvolanie po dlhom čase opäť zaplavilo britské impérium. Studený január roku 1936 poznamenal skon Juraja V., ktorý Británii vládol celé štvrťstoročie. Jeho syn Eduard VIII., zrelý štyridsiatnik, mal pred sebou ťažké časy. Politická situácia temnela, ale hlavne bol tento tvrdohlavý muž, celý život vychovávaný k vláde svetovej veľmoci, bezhlavo zamilovaný. Lenže...

Lenže išlo o istú Wallis Simpsonovú, už druhýkrát vydatú Američanku, ktorej krása, drzosť a nekonvenčnosť ho fascinovali. „Wallis je komplikovaná, úplne neuchopiteľná a od chvíle, keď som ju prvýkrát uvidel, som ju vnímal ako tú najnezávislejšiu bytosť, s akou som sa stretol.“

Kráľovstvo za svadbu

Wallis vedela vo vysokej spoločnosti skvele chodiť, čo jej však chýbalo, bol šľachtický pôvod. A to bolo, spolu s tým, že bola už dvakrát vydatá, úplne neprijateľné. Najmä keď sa objavila po boku panovníka deň po jeho nástupe na trón.

​Vláda zrazu nevedela, čo si počať. Čo ak by mala pani Simpsonová vplyv na kráľovo rozhodovanie a dostala sa k citlivým informáciám, ktoré mali zostať v kráľovskom paláci? A čo na to povedia ľudia? Rodičia navyše Eduardovi už predtým dali najavo, že takáto žena je pre nich neprijateľná.

Synček si z toho nerobil vôbec nič, Wallis Simpsonová sa na začiatku jeho vlády stihla druhýkrát rozviesť a sprevádzala ho na cestách. Keď novopečený vládca ani nie po roku panovania oznámil, že si ju skutočne vezme a že je potrebné pripraviť korunováciu, vlády krajín celého Britského spoločenstva národov aj anglikánski hodnostári prepadli panike.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.