Dilemy okolo Jánošíka: Jeho mýtus vznikol podľa životov iných zbojníkov i biblických skutkov

Zhotuj dušu k odchodu! — kto mi to povedá? Chce ruku hor’ zodvihnúť, ale sa mu nedá. A hlas jeden preletí zimným víchrom cezeň: „Bols’, Jánošík, voľný, pán; ale si už väzeň!“

Ako všetci (ex)školopovinní vieme, poéma Jána Botta Smrť Jánošíkova už roky patrí k najväčším hitom čítaniek. A vôbec, Juraj Jánošík alias Jerzy Janosik (či dokonca Jánosik György alebo Georgii Janossik) je hviezdou prvého rangu v každom umeleckom druhu. Od čias štúrovcov, ktorí výdatne sýtili jeho ľudový mýtus, až po súčasnosť. Jedným z posledných príspevkov ku kultu „tajomného zbojníka, ikony a rebela slovenského folklóru“ je paródia Dezorzovho lútkového divadla – Ján Ošík, pomstiteľ s fujarou.

Nechcenou paródiou však bol aj nanovo skloňovaný výrok expremiéra Roberta Fica, ktorý vypustil v januári 2008 počas osláv samostatného Slovenska v Martine: „Dvadsiateho šiesteho januára sa narodil Juraj Jánošík, veľký vzor mojej vlády.“ V roku 2012 sa k týmto svojim vetám, nad ktorými právom zdvihla obočie polovica Slovenska, vyjadril pre Hospodárske noviny takto: „Ale prosím vás, ja hovorím o legende, a čo už len môže byť na legende kontroverzné?“

Nuž, aj o tom by sa dalo polemizovať. Ale to nateraz nechajme bokom. V tejto chvíli nás totiž  nezaujíma legenda, ale Juraj J. z Terchovej, chlap, ktorý posledné dni svojho života prežil v mučivej bolesti na háku.

Biografické otázniky

Takže áno: Jánošík žil a takmer určite sa narodil v Terchovej v roku 1688. Tým sa však istoty okolo jeho príchodu na svet končia. Presný dátum tejto udalosti už zrejme nikdy nikto nevypátra – dochované dokumenty totiž umožňujú viacero výkladov.

„Dlhodobo sa traduje dátum krstu na 25. januára 1688, keď dali svojho syna Juraja pokrstiť Martin Jánošík a Anna Cesneková,“ vyjadrili sa pre HN magazín Diana Duchoňová z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a Michal Duchoň z Archívu mesta Bratislavy.

​„Avšak výskum, ktorý spravil dávnejšie významný slovenský literárny vedec Rudo Brtáň, poukázal na to, že v tejto oblasti sa v tomto čase narodilo viacero Jurajov Jánošíkov. Jánošíka identifi kovali podľa mladšieho brata Jána, avšak v inom súdnom spore tohto mladšieho brata označujú za staršieho. Tiež ho súdili v Tepličke a obesili. Pretože pri súde sa zvyčajne pomerne presne zisťovali rôzne detaily zo života previnilca, takže pomerne dobre poznali rodinné prepojenia medzi odsúdenými. Ak by sme pristúpili k takémuto ponímaniu, tak by sme sa mali prikláňať k dátumu krstu 16. mája 1688 a jeho rodičmi by tak boli Michal Jánošík a Barbara Cingeľová. Jánošík sa tak zrejme narodil v máji roku 1688,“ tvrdia experti na dejiny kriminality a jedni z najväčších odborníkov na Jánošíka.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.