Dilemy okolo Jánošíka: Jeho mýtus vznikol podľa životov iných zbojníkov i biblických skutkov

Zhotuj dušu k odchodu! — kto mi to povedá? Chce ruku hor’ zodvihnúť, ale sa mu nedá. A hlas jeden preletí zimným víchrom cezeň: „Bols’, Jánošík, voľný, pán; ale si už väzeň!“

Ako všetci (ex)školopovinní vieme, poéma Jána Botta Smrť Jánošíkova už roky patrí k najväčším hitom čítaniek. A vôbec, Juraj Jánošík alias Jerzy Janosik (či dokonca Jánosik György alebo Georgii Janossik) je hviezdou prvého rangu v každom umeleckom druhu. Od čias štúrovcov, ktorí výdatne sýtili jeho ľudový mýtus, až po súčasnosť. Jedným z posledných príspevkov ku kultu „tajomného zbojníka, ikony a rebela slovenského folklóru“ je paródia Dezorzovho lútkového divadla – Ján Ošík, pomstiteľ s fujarou.

Nechcenou paródiou však bol aj nanovo skloňovaný výrok expremiéra Roberta Fica, ktorý vypustil v januári 2008 počas osláv samostatného Slovenska v Martine: „Dvadsiateho šiesteho januára sa narodil Juraj Jánošík, veľký vzor mojej vlády.“ V roku 2012 sa k týmto svojim vetám, nad ktorými právom zdvihla obočie polovica Slovenska, vyjadril pre Hospodárske noviny takto: „Ale prosím vás, ja hovorím o legende, a čo už len môže byť na legende kontroverzné?“

Nuž, aj o tom by sa dalo polemizovať. Ale to nateraz nechajme bokom. V tejto chvíli nás totiž  nezaujíma legenda, ale Juraj J. z Terchovej, chlap, ktorý posledné dni svojho života prežil v mučivej bolesti na háku.

Biografické otázniky

Takže áno: Jánošík žil a takmer určite sa narodil v Terchovej v roku 1688. Tým sa však istoty okolo jeho príchodu na svet končia. Presný dátum tejto udalosti už zrejme nikdy nikto nevypátra – dochované dokumenty totiž umožňujú viacero výkladov.

„Dlhodobo sa traduje dátum krstu na 25. januára 1688, keď dali svojho syna Juraja pokrstiť Martin Jánošík a Anna Cesneková,“ vyjadrili sa pre HN magazín Diana Duchoňová z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied a Michal Duchoň z Archívu mesta Bratislavy.

​„Avšak výskum, ktorý spravil dávnejšie významný slovenský literárny vedec Rudo Brtáň, poukázal na to, že v tejto oblasti sa v tomto čase narodilo viacero Jurajov Jánošíkov. Jánošíka identifi kovali podľa mladšieho brata Jána, avšak v inom súdnom spore tohto mladšieho brata označujú za staršieho. Tiež ho súdili v Tepličke a obesili. Pretože pri súde sa zvyčajne pomerne presne zisťovali rôzne detaily zo života previnilca, takže pomerne dobre poznali rodinné prepojenia medzi odsúdenými. Ak by sme pristúpili k takémuto ponímaniu, tak by sme sa mali prikláňať k dátumu krstu 16. mája 1688 a jeho rodičmi by tak boli Michal Jánošík a Barbara Cingeľová. Jánošík sa tak zrejme narodil v máji roku 1688,“ tvrdia experti na dejiny kriminality a jedni z najväčších odborníkov na Jánošíka.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.