Z okraja priepasti na vrchol: Samuel Colt vyzbrojil Ameriku a v podnikaní predbehol dobu

Podarí sa mu ešte postaviť na nohy a oživiť svoj biznis, alebo aj jeho meno padne do dejinnej priepasti zabudnutých neúspešných podnikateľov? Sú to už viac než štyri roky, čo musel pre nedostatok objednávok zatvoriť svoju fabriku na zbrane. Skončila v dražbe a on po uši zadlžený.

„Sotva som vedel, čo a či vôbec budem na druhý deň jesť,“ bude neskôr spomínať Samuel Colt na toto obdobie.

Nedarí sa mu. Čo-to síce zarobí inými aktivitami, na vzkriesenie niekdajšieho podniku to však nestačí. No i tak sa venuje zdokonaľovaniu zbraní, na ktoré vlastní patenty. Veď čo keď predsa...

Muža, ktorý ho na jeseň 1846 navštívi, nikdy predtým nevidel. „Bez vašich pištolí by sme nemali toľko sebadôvery, aby sme podnikali odvážne dobrodružstvá,“ povie Coltovi.

Tým mužom je kapitán Samuel Walker. So svojou jednotkou bojuje v americko-mexickej vojne a s výzbrojou, ktorou disponujú, nie je spokojný. Prečo teda tá poklona? Je to spomienka na revolver Colt Paterson, ktorý Walker používal v čase, keď ešte pôsobil ako texaský ranger.

„Keby ste ho ešte vylepšili, môžem vám zaručiť, že armáda od vás tisíc kusov kúpi,“ pokračuje.

Colta akoby v tej chvíli niekto pokropil živou vodou. Pozorne si vypočuje všetky pripomienky a návrhy a púšťa sa do práce. Onedlho je nový revolver hotový a on v januári 1847 skutočne získava štátnu zákazku.

V tej chvíli má vynálezca, priemyselník a novátor Samuel Colt pred sebou ešte pätnásť rokov života. Pätnásť rokov, počas ktorých sa nielenže rýchlo vyhrabe z najhoršieho, ale vystúpi na absolútny vrchol. A hoci opustí tento svet predčasne, ďaleko pred päťdesiatkou, zostane takpovediac nesmrteľný.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.