Diabol mu dal moc, aby vypúšťal dym z úst. Prvý európsky fajčiar skončil v rukách inkvizície

V marci 1493 sa z veľmi neistého podniku vrátil moreplavec Krištof Kolumbus tam, odkiaľ pred sedem a pol mesiacmi vyplával – do Španielska. Z pôvodných troch lodí mu ostali dve, Pinta a Niňa. Ale náklad, ktorý priviezol, Ferdinanda II. Aragónskeho potešil.

Popri niekoľkých domorodcoch, akých nikdy nikto nevidel, dostal španielsky kráľ darom perly, zlaté nugety a nezvyklé zlaté šperky, sladké a šťavnaté ananásy, niekoľko moriakov a tiež sadenice nezvyčajných rastlín, vraj akýsi tubbaq.

V tej dobe sa už po uliciach juhošpanielskeho prístavného mestečka Ayamonte prechádzal Rodrigo de Jerez, ktorý spolu s Kolumbom cestoval do Nového sveta na jeho veliteľskej lodi Santa Maria. Sotva sa však Jerez vrátil do rodného mesta, začal desiť svojich susedov. V ústach mával totiž zvláštnu podlhovastú a tlejúcu vec a dym vychádzal z jeho úst a nosa.

Netrvalo dlho a jeho podivným návykom sa začala zaoberať inkvizícia. Jerezovu záľubu považovala za hriešnu a pekelnú, lebo „len diabol môže dať človeku moc, aby vypúšťal dym z úst“. Námorník putoval za mreže. Na sedem rokov. Späť do Ameriky sa už nikdy nepozrel.

Zdroj: Téma

​S podivnými zvykmi Indiánov, o ktorých sa Kolumbovi námorníci domnievali, že sú to Číňania alebo Indovia, sa výprava stretla hneď krátko po pristátí na prvom bahamskom ostrove, ktorý objavili – na San Salvadore. Podľa dochovaných svedectiev Indiáni drvili neznáme uschnuté listy, ktoré vydávali zvláštnu vôňu, na prášok, a ten potom vdychovali.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.