Vianočné trhy sa do sveta rozšírili z Nemecka, pred stáročiami bol ich účel úplne iný

V nemecky hovoriacich krajinách začali organizovať prvé zimné trhy už na konci 13. storočia. Pôvodne slúžili na to, aby sa ľudia zásobili potravinami, teplým oblečením a ďalšími predmetmi, ktoré im pomôžu prežiť mrazy.

Viedenský Dezembermarkt zorganizovali prvýkrát okolo roku 1294, v Mníchove bol zimný trh v roku 1310 a trh vo Frankfurte sa prvýkrát spomína okolo roku 1393.

Vianoce boli v tom čase hlavne cirkevným sviatkom. A tomu zodpovedali aj ich oslavy. Narodenie Ježiša Krista sa slávilo najmä v kostoloch, ktoré boli špeciálne vyzdobené a organizovali sa v nich rôzne dramatické hry s biblickými námetmi.

V 15. storočí sa oslavy rozšírili aj do miest a lákali viac a viac ľudí. V dnešnom Rakúsku, Nemecku alebo vo Francúzsku sa Vianoce stali verejným podujatím a zimné trhy sa postupne transformovali na vianočné.

​Prvé správy o vianočných trhoch prichádzajú z Berlína a Drážďan, kde sa predávali hlavne sakrálne predmety, pútnické suveníry a posvätené sviečky. Postupne pribúdali stánky miestnych obchodníkov, ktorí ponúkajú prvé vianočné suveníry z vosku a medovníky. Za vôbec prvý skutočný vianočný trh sa označuje drážďanský Striezelmarkt z roku 1434.

Mikuláša strieda Ježiško

V 16. a 17. storočí naplno prepukla reformácia. Salzburský vianočný trh z roku 1570 sa označuje za súčasť nového typu oslavy spojenej s reformáciou. Po novom už darčeky nenosil iba Mikuláš, ale aj Ježiško. Trhy sa nazývajú Christkindlmarkt alebo Weihnachstmarkt. Využívajú ich remeselníci, farmári či cukrári. Dôležitým artiklom sa stávajú aj hračky pre deti.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.