Ako fake news menili dejiny: Doplatil na ne Antonius aj Galilei, majstrovsky ich využíval Goebbels

Viete, prečo bola verejná mienka tak silno zameraná proti Márii Antoinette? A prečo sa Marcus Antonius po svojej prehre rozhodol pre samovraždu? Prečo sa svetová verejnosť zdráhala uveriť správam o koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny?

Spoločnou odpoveďou na všetky tieto otázky sú „falošné správy“. Avšak po poriadku.

Ako tzv. falošné správy označujeme správy, ktoré sa nezakladajú na pravde alebo skutočnosti, avšak sú prezentované ako faktograficky správne. Nájdeme ich v tradičných médiách, akými sú noviny alebo časopisy, predovšetkým však na rôznych internetových stránkach či na sociálnych médiách.

Aj keď je neraz ich účelom pobaviť či vytvoriť satirický pohľad na určité udalosti, zvyčajne je za touto manipuláciou s faktami omnoho viac.

Áno, tvorcovia takýchto fake news ich tvoria najčastejšie so zámerom manipulovať verejnou mienkou a tiež pre finančný zisk. Spájajú titulky s nekorešpondujúcim textom, zavádzajú v kontexte a navodzujú nesprávne predpoklady alebo si fakty a správy úplne vymýšľajú.

A aj keď sa vďaka moderným komunikačným prostriedkom zdá, že ide o novinku, silu verejných vyhlásení poznali už v starovekom Egypte.

Zdroj: Téma

Manipulátor Ramesse II.

Po jeden z najstarších doložených nepravdivých príbehov musíme siahnuť riadne hlboko do minulosti, konkrétne do 13. storočia pred naším letopočtom.

V roku 1274 pred n. l. došlo k jednej z najslávnejších vozových bitiek staroveku, bitke pri Kadeši. Stretli sa v nej vojská egyptského faraóna Ramessa II. s vládcom mocnej chetitskej ríše Chattušiliša, spolu bojovalo údajne až okolo 5 000 vozov.

Obaja panovníci vládli veľkým a mocným štátom, preto porážka ktoréhokoľvek z nich mohla ohroziť veľkú ríšu. Stret pri Kadeši vyčerpal obe armády a oslabil oboch panovníkov, úplne porazený však nebol ani jeden, i keď odborníci si na základe egyptských záznamov dlho mysleli, že skutočným víťazom bol práve egyptský vládca.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.