Prečo prináša štvorlístok šťastie a čierna mačka smolu? Povery majú korene v dávnej minulosti

Aj keď sa považujete za zarytého skeptika, najskôr ste sa už v živote s nejakou tou poverou stretli – a možno ste tu a tam tiež neodolali, aby ste nezaklopkali na drevo, či nezaželali kýchajúcemu „na zdravie“.

Najbežnejšie povery sa nevynorili len tak odnikiaľ. Ich pôvod je v najlepšom prípade fascinujúci – a v najhoršom tragický, napísal spravodajský server Business Insider, ktorý pripravil prehľad niektorých z nich.

Rozbité zrkadlo znamená sedem rokov smoly

V dávnych dobách sa verilo, že zrkadlá obsahujú časti našej duše. Našťastie sa tiež verilo, že sa duša každých sedem rokov obnoví, a preto sa po siedmich rokoch končí aj obdobie smoly, ktoré na seba rozbíjač zrkadiel privolal.

Čierna mačka nosí smolu

V 14. storočí bola asociácia medzi čiernymi mačkami a diablom taká rozšírená, že ľudia verili, že čierne mačky spôsobujú pandémiu čiernej smrti, čiže moru, a preto čierne mačky hromadne zabíjali.

O dve storočia neskôr, keď vrcholila hystéria kvôli čarodejníctvu, si zase poverčiví Európania spájali čierne mačky s čarodejnicami. Táto predstava sa rozšírila aj do Ameriky, kde zohrala svoju úlohu počas čarodejníckych procesov v Saleme.

Poverčiví Európania spájali čierne mačky s čarodejnicami a neraz ich spolu s nimi upaľovali.
Poverčiví Európania spájali čierne mačky s čarodejnicami a neraz ich spolu s nimi upaľovali.
Zdroj: Wikimedia Commons

Prejsť pod rebríkom prináša smolu

Táto povera pravdepodobne vznikla na základe významu čísla tri v niektorých náboženstvách. V kresťanstve ho zastupuje Najsvätejšia Trojica – Otec, Syn a Svätý Duch. A pretože trojica je svätá, je následne sväté aj číslo tri.

Keď je rebrík opretý o múr, vytvára spolu s ním a zemou trojuholník. Prejsť pod rebríkom tak môže byť vnímané ako porušenie trojice a teda rúhanie.

Nešťastná trinástka

Za trinástku, ktorá podľa povery nosí smolu, môže jednak Judáš Iškariotský, ktorý zradil Ježiša Krista a bol 13. hosťom počas novozákonnej Poslednej večere.

Druhým „páchateľom“ je ľstivý boh zo severskej mytológie Loki. Ten uvrhol svet do chaosu, keď ako 13. hosť prišiel na božiu večernú oslavu – a trikom primäl iného z hostí, aby boha dobra a mieru zastrelil šípom.

Vysypaná soľ nosí smolu

Judáša je však možné viniť aj z povery, že vysypať soľ znamená smolu. Pozrite sa na slávny obraz Leonarda da Vinciho Posledná večera. Judáš Iškariotský, zradný 13. hosť pri Ježišovej večeri, je zobrazený, ako lakťom prevrátil soľničku na stôl. Pretože Judáš zradil Ježiša, soľ, ktorú prevrhol, sa začala spájať s jeho neblahými činmi.

Našťastie existuje protiliek: Keď hodíte štipku tej rozsypanej soli cez ľavé rameno, údajne tým oslepíte diabla a zažehnáte smolu, ktorú ste na seba rozsypaním soli privolali.

Slávny obraz Leonarda da Vinciho Posledná večera a pri nej zradný 13. hosť Judáš Iškariotský.
Slávny obraz Leonarda da Vinciho Posledná večera a pri nej zradný 13. hosť Judáš Iškariotský.
Zdroj: Wikimedia Commons

Zaklopať na drevo

Podľa nemeckého folklóru v stromoch prebývajú dobrí duchovia. Keď na kmeň stromu zaklopeme, týchto duchov zobudíme a zavoláme na svoju ochranu a pre šťastie.

Štvorlístok prináša šťastie

Šanca nájsť štvorlístok je vraj 1 : 10 000, takže sú veľmi vzácne. Keď sa podľa legendy Eva dozvedela, že bude vyhnaná z raja, údajne si so sebou zobrala štvorlístok, aby nikdy nezabudla na rajskú záhradu. Preto štvorlístok symbolizuje šťastie a prosperitu.

Keď padá hviezda, niečo si želajte

Podľa Ptolemaia museli bohovia otvoriť priestor deliaci pozemské nebo od božskej sféry, keď chceli pozorovať ľudstvo. V takej chvíli mohli padajúce hviezdy preniknúť cez túto deliacu bariéru. A preto keď vidíte na nočnej oblohe padať hviezdu – viete, že sa bohovia pozerajú dolu a počúvajú. Teda aspoň podľa Ptolemaia.