Archeológovia našli zvyšky jednej z najstarších dedín, existovala dvetisíc rokov pred pyramídami

Archeológovia v Egypte objavili zrejme jednu z najstarších dedín nájdených v delte Nílu, ktorá pochádza ešte z obdobia pred začiatkom vlády faraónov. Sídlo z neolitického obdobia, ktoré egyptsko-francúzsky tím archeológov objavil, sa nachádza v úrodnej oblasti Tell al-Samara, v severnej provincii El-Dakahlia, asi 140 kilometrov severne od Káhiry, informovalo egyptské ministerstvo pre pamiatky.

Hlavný archeológ Frederic Gio oznámil, že jeho tím objavil silá obsahujúce zvieracie kosti a potraviny, ktoré naznačujú, že v tejto oblasti žili ľudia už okolo piateho tisícročia pred naším letopočtom. To by bolo asi 2 500 rokov pred začiatkom stavieb pyramíd v Gíze.

Podľa Nadie Khedrovej z ministerstva pre pamiatky poskytne analýza objaveného biologického materiálu jasnejší pohľad na prvé komunity, ktoré sa usadili v delte Nílu a na začiatky poľnohospodárstva v Egypte.

Šéf egyptských archeológov Ayman Ashmawy povedal, že význam najnovšieho objavu podčiarkuje skutočnosť, že takéto staré budovy neboli v tejto oblasti doteraz známe.

Egypt v posledných rokoch často s nadšením oznamuje nové objavy v nádeji, že sa mu podarí oživiť cestovný ruch po nepokojoch, ktoré nasledovali po povstaní v roku 2011, napísala agentúra AP.