Nebol upír, ale krv prelieval vo veľkom. Knieža Dracula skončil podobne ako jeho obete

Jeho život je opradený legendami a historkami, niektorými až za hranicou uveriteľnosti. V prípade postáv, ktoré sa výrazne zapísali do dejín, a valašské knieža Vlad III. medzi také patrí, to nie je výnimočný jav.

O to pozoruhodnejšie vyznieva fakt, že sa presne nevie, akým spôsobom tento muž, ktorého v Rumunsku dodnes považujú za národného hrdinu, vlastne zišiel z tohto sveta.

V análoch to zaznamenané nie je, vládca Valašska totiž padol v boji a spolu s ním všetci, čo ho sprevádzali. Vie sa iba, že sa to stalo koncom decembra 1476 alebo začiatkom januára 1477. Mal vtedy so svojím neveľkým oddielom namierené do snagovského kláštora a cestu mu skrížil nepriateľ. Kto bol tým nepriateľom?

Podľa jednej verzie početný oddiel tureckých vojakov. Podľa druhej zase bojovníci na čele s vojvodom Basarabom III., ktorý chcel uchopiť moc v kniežatstve, čo sa mu napokon aj podarilo.

Mnísi zo spomínaného kláštora, ktorí na miesto boja v polovici januára 1477 náhodou narazili, zaznamenali, že v lese a blízkom močiari našli zohavené telá. Jeden z mŕtvych mal oblečené kniežacie rúcho a na hrudi medailón. Len podľa toho zistili, že je to vládca krajiny. Telo bolo totiž bez hlavy a nenašli ju nikde v okolí.

Ako keby sa v jeho prípade malo naplniť známe porekadlo, že čím kto zaobchádza, tým aj schádza. Vlad III., prezývaný Dracula alebo Tepeš, mal totiž na svedomí tisícky zmarených životov a mnohé zo svojich obetí poslal na onen svet obzvlášť krutým spôsobom.

Nie je Dracula ako Dracula

Keď bude o štyristo rokov neskôr írsky spisovateľ Bram Stoker písať román o mystickom grófovi, ktorý sa živí ľudskou krvou, siahne aj po hrôzostrašných legendách z rumunských dejín. Svojho hrdinu pomenuje Dracula, v rumunčine totiž dracul znamená okrem iného diabol.

Knieža Vlad III., ktorého činy spisovateľovi poslúžia ako jeden zo zdrojov inšpirácie, nebol upír, hoci mal rovnakú prezývku. Získal ju však oveľa skôr, než sa preslávil krutosťou, a jej pôvod i význam boli úplne iné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.