Príbeh latinčiny: Jazyk, ktorý používal pôvodne iba jeden malý kmeň ovládol na stáročia Európu

Profesor Hrbolek v známej komédii Oldřicha Lipského Marečku, podejte mi pero! je neochvejne presvedčený, že „i skladník ve šroubárně si může přečísti Vergília v originále“. Lenže to by sa musel skladník najskôr jazyk Vergília, Ovídia či Cicera naučiť.

Kedysi nebola znalosť latinského jazyka ničím neobvyklým, na území dnešného Slovenska sa latinčina používala do 19. storočia a ešte dlho potom sa vyučovala na stredných školách.

Dnes je reč, na ktorej v podstate vyrástla európska civilizácia a dala základ románskym jazykom, pre väčšinu ľudí neznáma. Ak teda práve necitujeme známe frázy typu In vino veritas, in aqua sanitas, Veni, vidi, vici či Cogito, ergo sum.

V Téme sme sa pozreli na príbeh latinčiny.

Od prajazyka k latinčine

„Latinčina bola pôvodne len jazykom kmeňa Latínov, ktorí žili v starovekej strednej Itálii v oblasti nazývanej Latium, dnes je to provincia Lazio v Taliansku,“ približuje doc. Mgr. Ľudmila Eliášová Buzássyová, PhD., vedúca Katedry klasickej a semitskej filológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Zdroj: Téma

​Avšak ešte predtým, ako sa dostaneme k Latínom a ich latinčine, je potrebné presunúť sa o viac ako sedem tisícročí do minulosti, keď naši predkovia hovorili proto-indoeurópčinou. O čo presne ide?

„Proto-indoeurópčina je hypotetický spoločný jazyk, ktorým hovorili predkovia všetkých tých, ktorí dnes hovoria jazykmi z indoeurópskej rodiny jazykov. Touto rodinou jazykov sa hovorí vo väčšine Európy, na Blízkom východe a v Strednej Ázii až po Indiu,“ vraví ďalšia odborníčka na latinčinu Mgr. Evina Steinová, PhD., ktorá momentálne pôsobí na univerzite v Libanone.

„Z tohto pôvodného prajazyka, dnes rekonštruovaného lingvistami, sa niekedy v období od 5. tisícročia pred n. l. postupne oddeľovali rôzne jazykové rodiny, z ktorých vznikli moderné indoeurópske jazyky.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.