V Ríme objavili takmer dvetisícročnú vojenskú rezidenciu, bude ale musieť ustúpiť metru

Pri prácach na rozšírení rímskeho metra bol objavený dom vojenského veliteľa z druhého storočia s dobre zachovanou geometrickou mozaikou, mramorovými podlahami a freskami. Dom susedí s už skôr vykopanými antickými rímskymi kasárňami.

O objave informoval rímsky archeológ Francesco Prosperetti, ktorý uviedol, že práce na rozšírení metra sa zmenili na „ohromujúce archeologické stavenisko“.

Rezidencia veliteľa, označovaná ako domus, bola nájdená 12 metrov pod zemským povrchom. Má najmenej 14 izieb a fontánu na centrálnom nádvorí. Postavená bola v čase panovania cisára Trajána (vládol v rokoch 98 až 117) a prestavaná v dobe cisára Hadriána (vládol v rokoch 117 až 138).

Pozostatky domu budú presunuté, aby sa mohlo pokračovať v stavbe metra. Výstavba nových zastávok linky C rímskeho metra totiž už roky mešká. Ako jeden z dôvodov sa uvádza práve prerušovanie prác kvôli objavom pozostatkov stavieb z antickej doby.

Dlhé meškanie však spôsobili aj byrokracia a škandály pri stavbe. Prevádzka na novom úseku metra z Amba Aradam do Imperial Fora má být spustená v roku 2021, uviedly agentúry AP a ANSA.