Pravda o mýtoch: Potopa sveta či skaza Atlantídy nie sú iba vymyslené legendy

Mýty, legendy a poučné príbehy sprevádzajú ľudstvo odjakživa a pozná ich azda každý. Bájna Atlantída, Noe, ktorý zachránil zvieratá pred povodňou, súboj starodávnych bohov... Dnes je veľmi ťažké odlíšiť, či išlo o bohapustý výmysel s morálnym ponaučením alebo o skutočnú udalosť, ktorá rokmi rozprávania postupne na seba nabalila množstvo prikrášlení a dnes pôsobí nereálne. Skúsme zistiť, či sú aspoň čiastočne niektoré mýty reálne.

Večná Atlantída

Legenda: Starogréckemu filozofovi Platónovi vďačíme za jeden z najznámejších mýtov nášho sveta. Legenda o potopení bájneho kontinentu Atlantída, ktorý mala obývať vysoko rozvinutá civilizácia a ktorá mala zmiznúť v mori s celým kontinentom približne v roku 9600 pred n. l., prenikla do literatúry, maliarstva či hudby.

Dodnes sa vedú spory o tom, či skutočne existovala. Je to klasický príklad civilizácie na vrchole, ktorá z ničoho nič zmizne pod vlnami oceánu a navždy zanikne.

Skutočnosť: Dodnes je Atlantída predmetom veľkého množstva učených (a vášnivých) sporov, ale mnoho archeológov si myslí, že povesť hovorí o skaze minojskej civilizácie.

Zdroj: Téma

​Všetko sa točí okolo ostrova, ktorý sa v dávnych časoch volal Théra a dnes ho poznáme pod názvom Santorini. V podstate celý ostrov vtedy tvorila sopka, ktorá vybuchla niekedy na prelome 17. a 16. storočia pred naším letopočtom s takou silou, že sa ostrov po vyprázdnení magmatickej komory prakticky zrútil sám do seba a jeho veľká časť sa potopila.

Bola to jedna z najsilnejších známych sopečných erupcií a došlo pri nej k uvoľneniu energie až 2 400 megaton (hirošimská bomba explodovala so silou 15 kiloton). Po výbuchu nastali veľké klimatické zmeny.

Opičia armáda na Srí Lanke

Legenda: Rámájana (Putovanie Rámovo) vznikla niekedy v 4. až 2. storočí pred naším letopočtom a je to jeden zo zásadných textov hinduistického náboženstva. Ako sa na hinduistickú literatúru patrí, tento epos obsahuje mnoho krvi, násilia a sexu.

Jeho hlavným hrdinom je princ Ráma, ktorý sa spoločne s manželkou Sítou a bratom Lakšmanom dostal do vyhnanstva.

Rámájana má všetky znaky dokonalej legendy, lenže most z Indie na ostrov Srí Lanka existuje.
Rámájana má všetky znaky dokonalej legendy, lenže most z Indie na ostrov Srí Lanka existuje.
Zdroj: Dreamstime

​Preskočme filozofické kapitoly aj cestovateľské zápisky a zastavme sa pri časti nazvanej Juddhakánda, keď Sítu unesie Rávana, kráľ obrovských ľudožravých démonov. Ráma s opičou armádou nechá opičiaka Nalu, syna božského staviteľa, postaviť most z Indie na ostrov Srí Lanka, po ktorom preniknú do Rávanovej ríše a vo veľkolepej bitke získajú Sítu späť.

Skutočnosť: Tento príbeh má všetky znaky dokonalej legendy – únos nevinnej ženy, zlí démoni, chrabrý hrdina a tiež princíp deus ex machina v podobe presunu cez more po moste. Lenže... tento most existuje!

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.