Dnes zábava a šport, kedysi prostriedok na prežitie. Takto svet prišiel k lyžiam

Schválne, skúste si tipnúť: kde na svete sa lyže zjavili úplne prvý raz? Ak by to bola testová otázka, prešiel by zrejme len málokto. Pravlasťou lyží je totiž nečakane oblasť strednej Ázie, okolia Bajkalského jazera a Altajských hôr. Aspoň tak o tom svedčia archívy staré tri- až päťtisíc rokov pred naším letopočtom. Zrejme odtiaľ sa pri sťahovaniach národov dostali do Škandinávie a až oveľa rokov neskôr aj k nám, do strednej Európy.

Igor Machajdík z Národného športového centra sa históriou lyžovania zaoberá profesionálne. Podľa neho vývoj smeroval od snežníc k lyžiam, paliciam, no stále bola na prvom mieste snaha o prežitie: „Lyže sa stali dopravným prostriedkom, loveckým náčiním či súčasťou vojenskej výzbroje. Naproti tomu však začal človek používať lyže aj ako prostriedok zábavy. Tá postupne naberala súťažné prvky a vyvinulo sa pretekárske lyžovanie.“

Prehistorické lyže sa delili na viac druhov. Mali rôzny tvar, dĺžku, materiály. A existovali dokonca aj bahenné lyže, ktoré sa používali na pohyb v močaristých terénoch.

Hoci prvé lyže používali v Strednej Ázii, tie zatiaľ najstaršie našli blízko švédskej dediny Kalvträsk a majú 4 000 rokov.
Hoci prvé lyže používali v Strednej Ázii, tie zatiaľ najstaršie našli blízko švédskej dediny Kalvträsk a majú 4 000 rokov.
Zdroj: Wikimedia Commons

Od presunom k športu

Kolískou lyžovania ako športu sa stalo Nórsko, konkrétne krajina Telemarken. Tam už v prvej polovici 19. storočia lyžovali široké vrstvy obyvateľstva. Práve tu začali používať pri zjazde dve palice a pri zatáčaní telemark.

„Prvé preteky v behu na lyžiach sa udiali 2. apríla 1843 v Tromsö, išlo o beh na 5 kilometrov. Prvý lyžiarsky zväz založili v Nórsku v roku 1862. Usporadúval preteky v behu, skoku a o štyri roky neskôr aj v slalome,“ vymenúva Machajdík. Už od začiatku sa vyvíjali lyže podľa disciplíny aj druhu aktivity, napríklad na behanie, skoky či zjazd.

​Ďalší posun nastal v alpských krajinách. Veľkú zásluhu na tom má iný z veľkých priekopníkov tohto športu, Mathias Zdarsky. Historické pramene ho označujú za jedného zo zakladateľov alpskej lyžiarskej techniky.

„Napísal memorandum, akési desatoro: Prečo nie nórske lyže. Trojmetrové lyže podrobil veľkej kritike, dokonca si zavolal Nórov do Rakúska na preteky v slalome. Zdarsky postavil slalomovú trať, približne takú, ako ju poznáme dnes, boli na nej bránky a niektoré časti boli veľmi strmé. Práve tam si Nóri so svojimi megadlhými lyžami vylámali zuby. Zdarsky im dokázal, že vymyslel niečo lepšie ako oni. Jemu vďačíme za výrazné skrátenie lyží, približne na dva metre až 220 centimetrov,“ hovorí Vladimír Hubač, ktorý v Tatranskej Lomnici prevádzkuje Ski muzeum. Zdarsky postupne zdokonaľoval techniku a v roku 1896 si nechal patentovať aj svoje viazanie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.