Preteky storočia vyústili do tragédie: Scotta čakalo na južnom póle sklamanie, Amundsen ho predbehol

Je to jedna z najznámejších fotografií začiatku 20. storočia. Zachytáva scénu, ako štvorica mužov stojacich uprostred nedohľadnej ľadovej pláne vzdáva poctu svojej národnej vlajke, ktorá veje na žrdi vyčnievajúcej z malého stanu.

Tá snímka vznikla na jednom z najnehostinnejších miest našej planéty, tá vlajka je nórska a tí muži sú Roald Amundsen, Helmer Hanssen, Sverre Hassel a Oscar Wisting. Piaty, Olav Bjaaland, na obrázku chýba, pretože fotografoval.

Píše sa 16. december 1911, keď sa členovia nórskej výpravy takto zvečnia na pamiatku, ale aj na dôkaz toho, že dosiahli južný pól. Stalo sa to dva dni predtým a oni vstupujú do dejín ako prví ľudia, ktorí na toto miesto dorazili. Pochopiteľne, sú šťastní.

„Konečne sme tu a môžeme na južnom póle vztýčiť našu vlajku. Vďaka Ti, Bože!“ píše do svojho denníka šéf expedície.

O mesiac neskôr sa na rovnakom mieste a pri tom istom stane odfotí iná skupina mužov. Budú to Briti a čo budú prežívať, prezrádza zápis v denníku veliteľa ich výpravy Roberta Falcona Scotta.

„Je to strašné, stalo sa to najhoršie, čo sa nám mohlo stať. Nóri nás predbehli, Amundsen tu bol prvý. Hrozné sklamanie.“

Uplynú ešte mesiace, kým sa svet dozvie, kto z týchto oficiálne nikdy nevyhlásených pretekov vyšiel ako víťaz a kto bol porazený. A ďalšie mesiace, kým spozná príbeh, ktorým vyvrcholili.

Známy i neznámy kontinent

Antarktída je na začiatku 20. storočia posledným neprebádaným kontinentom. Napokon, nie je to tak dávno, čo ju ľudia vôbec objavili. Ako prví zazreli jej pobrežie v roku 1820 ruskí moreplavci, netušili však, že ide o kontinent. To si uvedomili až ďalší bádatelia, ktorí sa k nej dostali a začali ju postupne mapovať.

Francúz Jules Dumont d´ Urville napríklad objavil na prelome 30. a 40. rokov 19. storočia na antarktickom pobreží Grahamovu zem a Adelinu zem, Brit James Clark Ross o čosi neskôr Viktóriinu zem a tiež more a šelfový ľadovec, ktoré dodnes nesú jeho meno, a nórsky cestovateľ Carl Anton Larsen o polstoročie neskôr ako prvý podrobne popísal východné pobrežie Grahamovej zeme.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.