Cieľavedomá šľachtičná Polyxena z Lobkovic: Vedela využiť svoj vplyv, ale aj ísť proti prúdu

Na Wikipédii má Polyxena uvedené povolanie dvorná dáma. Lichotilo by jej to?

Lichotilo. Niekedy v roku 1621 sa zdržiavala vo Viedni, kde bol čestným väzňom Kristián z Anhaltu mladší, ktorý hrdinsky bojoval za Fridricha na Bielej hore. Poznal ju a napísal si do denníka, že táto dáma je stará koketa, čo je presná citácia. Polyxena už vtedy mala vyše päťdesiat a myslím si, že začlenenie do dvorského sveta pre ňu bolo veľkým zadosťučinením. Jej predkovia totiž podobné postavenie mali tiež, ale po schudobnení rodu sa od viedenského dvora vytratili a ona bola jediná, ktorá túto zástavu zase zdvihla. Nemôžem zamlčať, že Anhalt mal iba 22 rokov.

O aký rod išlo?

Bola z rodu Pernštejnovcov, ktorí mali naozaj strašné dlhy a boli na taký život zvyknutí. Keď dostala Polyxena od svojho prvého manžela Viléma z Rožmberka roudnické panstvo, každý rok si požičiavala na jeho prevádzku.

Vilém z Rožmberka bol o veľa rokov starší. Nebol jej sobáš vzhľadom na jej finančné pomery trochu kalkul?

To je dobrá otázka, na ktorú možno odpovedať iba špekulatívne: určite to nemôžeme vylúčiť. Vydávala sa v dvadsiatich a on mal vyše päťdesiat. Dlhy Pernštejnovcov boli v státisícoch kôp grošov, čo bola obrovská suma, ale Rožmberkovci na tom boli podobne. Dostala však od neho veľmi drahé roudnické panstvo. No istú rolu v tom môže hrať aj to, že jej otec Vratislav z Pernštejna mal so svojou španielskou manželkou Máriou Manrique de Lara asi dvadsať detí. Z nich niektoré síce zomreli v detskom veku, ale pre všetky ostatné musel nájsť nejaké zaopatrenie. A Polyxena bola ich najstarší ženský potomok.

Zdroj: Téma

Neprekážalo Polyxene byť už štvrtou Vilémovou manželkou?

Jeho predchádzajúce manželky boli ríšske kňažné, teda ženy veľmi vysoko sociálne postavené. Takže ako by sa im priblížila. A asi nemala problém s tým, že si vezme muža, ktorý už vtedy vyzeral, podľa portrétov, tak trochu ako starec.

A čo, naopak, motivovalo Viléma, aby si vzal Polyxenu?

Potomok. To je kľúčové. Keď tomuto veľmožovi dlho chýbal syn, hľadali sa mladé ženy, ktoré by dali Rožmberkovcom potomka. To sa nepodarilo a Vilémov mladší brat Petr Vok tak bol posledný Rožmberk, ktorý sa dožil dospelosti. Jeden z najmocnejších rodov českých dejín s ním vymrel.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.