Nový svet od začiatku lákal aj dobrodruhov z Uhorska, niektorí mali slovenský pôvod

Podľa niektorých bol prvým Slovákom na americkom kontinente Stephanus Parmenius. Iní tvrdia, že tento Parmenius bol Maďar. Ako to vlastne bolo?

Stephanus Parmenius sa narodil pravdepodobne medzi rokmi 1555 a 1560 v Budíne, ktorý je dnes časťou Budapešti. V tom čase bol Budín pod nadvládou Osmanskej ríše.

Za jeho rodisko sa označuje Budín z toho dôvodu, že niekedy sa jeho meno zvykne uvádzať ako István Parmenius Budai alebo Stephanus Parmenius Budaeus. Budai v maďarčine a Budaeus v latinčine znamená „budínsky.“

Narodený v Uhrách

Podľa inej teórie však jeho pôvod siaha do Štítnika na Slovensku, pričom jeho pôvodné meno malo byť Štítnický. Domnienky o slovenskom pôvode sú založené na tom, že slovo Parma znamená v latinčine štít.

​Je však málo dôkazov, že Parmenius bol Slovák, pravdepodobnejšie teda je, že bol maďarského pôvodu. Ani pri ňom si však nemôžeme byť celkom istí, a tak Parmeniov pôvod ostáva zahalený tajomstvom.

S istotou však môžeme povedať, že Stephanus Parmenius bol prvým človekom z Uhorska, ktorý navštívil Ameriku.

A aké boli ďalšie osudy tohto uhorského dobrodruha? Keďže bol kalvín a pravdepodobne dobre situovaný, v súlade s dobovými zvyklosťami sa vybral študovať na viaceré európske protestantské univerzity.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.