Prvý toaletný papier ekonomický úspech nepriniesol, ľudia nechápali, prečo by si ho mali kupovať

O záchodoch máme správy už spred päťtisíc rokov. Dokonca aj v Starom zákone je o niečom takom „triviálnom“ zmienka ešte z čias, keď Izraeliti boli nomádmi, putovali krajinou a žili v táboroch. Svoje územie udržovali v prísnej čistote, potrebu museli vykonávať mimo tábora a výkaly hneď zahrabávať.

„Za táborom budeš mať miesto, kam budeš chodiť von... budeš mať rýľ, keď si vonku kľakneš, vykopeš ním jamku a zahrabeš svoj výkal... Boh kráča prostriedkom tvojho tábora... nech je tvoj tábor svätý, aby neuvidel u teba nič neslušné a neodvrátil sa od teba...“ Tak je to uvedené v 5. knihe Mojžišovej, kapitole 23.

Dobrý nápad, likvidácia výkalov v zemi prebehne oveľa rýchlejšie ako na povrchu, neodplaví ich voda a nesadá na ne hmyz, ktorý potom roznáša choroby. Ako sa však riešila situácia... po tom? Čo sa používalo, keď sa vykonala potreba?

Rôzne predmety. V Ríme to boli napríklad uteráky namáčané v bylinkách alebo huba na kuse dreva. Inuiti na severe používali mach z tundry a v prímorských oblastiach sa na tento účel pomerne prekvapivo využívali mušle (uff!) alebo škrupina z kokosového orecha. Domorodci ešte aj dnes odbehnú do mora, vykonajú tam, čo potrebujú, a aj sa tam hneď umyjú. Americkí farmári používali kukuričné klasy.

Toaleťák po čínsky

V Číne v 6. storočí nášho letopočtu používali papier, ktorý by sme už nazvali toaletným, vyrábal sa z ryžovej slamy. Od Číňanov prevzali túto praktiku Arabi, sú o tom správy z 9. storočia nášho letopočtu. V Európe sa bežne používala slama, suchá tráva, otruby.

Madam Maintenon, druhá manželka Ľudovíta XIV., používala ovčiu vlnu. A nakoniec v roku 1857 uviedol na trh v USA obchodník Joseph Gayetty prvý komerčný toaletný papier.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.