V dvoch starovekých egyptských hrobkách našli archeológovia stovky vzácnych predmetov

Egyptskí archeológovia oboznámili verejnosť s nálezmi z dvoch novo preskúmaných hrobiek, v ktorých sa nachádzalo viac než štyristo sošiek, hlinené nádoby, zdobené pohrebné masky a mumifikované telo.

Umiestnenie hrobiek starých asi 3 500 rokov bolo známe už dávnejšie, ale až teraz sa odborníci dostali dovnútra, aby ich preskúmali. Minister pre pamiatky Chálid Ananí dúfa, že nové objavy povzbudia záujem turistov o cesty do Egypta, uviedla agentúra AP.

Hrobky na pohrebisku Dra Abul Naga, ktoré sa nachádza na západnom brehu Nílu neďaleko Luxoru, objavili nemeckí archeológovia už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Dlho ale boli zapečatené a dovnútra sa odborníci dostali až teraz.

Identita pochovaných zatiaľ nie je jasná. Podľa jednej z teórií by mohol byť v jednej z hrobiek pochovaný pisár z obdobia 18. dynastie.

Časť predmetov, ktoré egyptskí archeológovia našli v hrobkách.
Časť predmetov, ktoré egyptskí archeológovia našli v hrobkách.
Zdroj: Facebook/Ministry of Antiquities

​Egyptské ministerstvo pre pamiatky sa snaží medializáciou nových objavov povzbudiť turistický záujem o cesty do Egypta, ktorý v posledných rokoch negatívne poznamenala zhoršená bezpečnostná situácia. Tento rok v septembri bola napríklad na rovnakom pohrebisku odkrytá hrobka kráľovského zlatníka. V októbri zase českí egyptológovia oznámili nález doteraz neznámeho chrámového komplexu staroegyptského panovníka Ramessa II. v Abúsíre.