Rebel, ktorý inšpiroval beatnikov i hippies: William Blake maľoval ešte na smrteľnej posteli

Anglický básnik a maliar William Blake, ktorý sa narodil pred 260 rokmi, prepojil svojou tvorbou poéziu s výtvarným umením. Dielom, ktorým sa zaraďuje medzi predchodcov surrealizmu, ovplyvnil mnohých maliarov, inšpiroval aj literátov či hudobníkov. Napríklad beatnických spisovateľov v päťdesiatych rokoch minulého storočia a generáciu hippies o dekádu neskôr zaujal najmä svojou obhajobou absolútnej slobody.

Narodil sa 28. novembra 1757 v Londýne v rodine obchodníka, vyučil sa za rytca a istý čas navštevoval aj Kráľovskú akadémiu, kde sa ale vďaka svojim rebelským názorom výrazne vymykal z vtedajších noriem. Po roku štúdia sa osamostatnil ako grafik a ilustrátor a ako 27-ročný si napokon otvoril vlastnú tlačiarenskú dielňu s obchodom. Nedarilo sa mu však a po niekoľkých rokoch skrachoval.

Väčšinu svojho umelecky plodného života (ešte na smrteľnej posteli maľoval svoju manželku Catherine) prežil Blake v chudobe, mnohí ho považovali za blázna a jediná jeho výstava, ktorú si sám zorganizoval v bratovom obchode, sa skončila fiaskom. Jeho umelecký význam napokon docenilo až 20. storočie.

Témy nachádzal William Blake v Biblii, u Shakespeara, Miltona, či vo vlastnej fantázii. V jeho tvorbe sa ale odrazila aj vtedajšia búrlivá doba - americká a francúzska revolúcia. Ako približne tridsaťročný začal písať prorocké knihy, napríklad Amerika: Proroctvo, Európa: Proroctvo, Kniha Urizenova či Pieseň Losova.

Ukážka z Knihy Jóbovej od Williama Blakea
Ukážka z Knihy Jóbovej od Williama Blakea
Zdroj: gutenberg.org

​Svoje básne a prorocké knihy tlačil Blake vlastnou technikou „iluminovanej tlače“. Text napísal na dosku, doplnil ho kresbou, z vyleptanej dosky potom urobil otlačok a ten akvarelom vykoloroval. Takto vznikli aj jeho slávne Piesne nevinnosti a Piesne skúsenosti.

Svoj rebelský postoj vyjadril napríklad v próze Svadba Neba a Pekla, k ďalším jeho významným dielam patrí napríklad epos Milton či symbolická kniha Jeruzalem, na ktorej pracoval 16 rokov.

Na sklonku života vytvoril William Blake aj niekoľko ilustrácií k Danteho Božskej komédii, tento cyklus, ktorý patrí k vrcholom jeho tvorby,  však už nedokončil. Zomrel necelé štyri mesiace pred svojou sedemdesiatkou, 12. augusta 1827 v Londýne.

Peklo, ako ho na ilustrácií k Danteho Božskej komédii stvárnil William Blake.
Peklo, ako ho na ilustrácií k Danteho Božskej komédii stvárnil William Blake.
Zdroj: Wikimedia Commons