Delová guľa urobila zo sukničkára svätca. Íńigo López sa preslávil úplne inak, než pôvodne chcel

V kalendári je 20. máj 1521 pred hradbami Pamplony na španielskom úpätí Pyrenejí stojí francúzske vojsko. Chystá sa obsadiť mesto, zatiaľ naň však „len“ páli z diel.

Jeden z veliteľov v španielskej pevnosti, temperamentný dvadsaťdeväťročný Íńigo López, pripravuje svojich vojakov na okamih, keď sa s stretnú nepriateľom. Vtom ho však zmetie jedna z delových gúľ. Roztriešti mu pravú nohu a ľavú mu škaredo dokatuje.

Ťažko zranený mladík padne k zemi a jeho spolubojovníci k nemu rýchlo povolajú kňaza – musí sa predsa vyspovedať, vyzerá to, že čoskoro vydýchne naposledy.

Požehnaný projektil

Íńigo López nakoniec prežil a na francúzske obliehanie dokonca spomínal s vďakou. Keď francúzski vojaci v máji 1521 Pamplonu obsadili, dva týždne sa o neho francúzski ránhojiči starostlivo starali a dostali ho z najhoršieho.

Zdroj: Téma

​Ďakoval však nakoniec aj za tú delovú guľu, ktorá ho zmrzačila, pretože zapríčinila jeho vnútorný duchovný obrat o 180 stupňov. No vo chvíli, keď ho zasiahla, sa na celú vec ešte pozeral inak.

„Nemal roztrieštenú len nohu, roztrieštil sa aj obraz, ktorý o sebe mal a pre ktorý žil – obraz okúzľujúceho a energického rytiera a dvorana,“ píše autor jeho biografie George Traub.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.