Deviati mladí muži sa stali obeťami rituálu. Archeológovia ich našli po viac než tisíc rokoch

Pozoruhodný nález si nedávno na svoje konto pripísal tím peruánskych a japonských archeológov v lokalite Huaca de la Cruz, ktorá sa nachádza asi 700 kilometrov severne od peruánskej metropoly Lima, v Pomakskej lesnej historickej svätyni.

V hrobkách našli pozostatky deviatich mužov, ktorí boli rituálne obetovaní. V oddelenom priestore objavili aj hrobku, o ktorej predpokladajú, že patrila vysoko postavenému predstaviteľovi kultúry, ktorá žila na tomto území ešte pred Inkami, približne v rokoch 750 až 1375 nášho letopočtu.

„Všetky kostry patrili mužom vo veku asi 25 až 30 rokov a myslíme si, že ich obetovali v strednom období kultúry Sican, ktorá bola súčasťou kultúry Lambayeque. To znamená, že žili pred viac než tisíc rokmi,“ povedal pre agentúru Reuters archeológ Go Matsumoto.

V oboch hroboch ležali okrem kostier aj keramické nádoby a predmety s náboženskými motívmi, ktoré sa používali pri slávnostných rituáloch. Predpokladá sa, že príslušníci kultúry Sican boli obchodníci a zruční remeselníci. Dokazujú to nielen spomínané predmety, ale aj zvyšky metalurgickej dielne z rovnakého obdobia, ktoré v rámci skúmanej lokality archeológovia odkryli.