Výbušný maliar Karol Baron: Tragická smrť prišla po najšťastnejšom dni jeho života

„Sen ma naučil odvahe spájať možné s nemožným. Sen je laboratórium, cez ktoré spĺňam svoje túžby.“ Tak znie Baronovo vyznanie. V pozadí tejto alchymistickej dielne treba hľadať starého otca rozprávajúceho vnúčikovi strašidelné rozprávky.

Fascináciu nimi dopĺňala domáca knižnica naplnená encyklopédiami. V rodine však nebol nikto, po kom by mal malý Karol zdediť svoj jedinečný talent.

Jeho náklonnosť k maľovaniu sa črtala už od detstva. Po skončení základnej školy v Bardejove však Baronove ďalšie kroky viedli na opačný koniec Slovenska, do Trnavy, kde sa vyučil profesii „univerzálny zvárač“. Až potom sa mladík pokúšal preraziť na Vysokú školu výtvarných umení. Neúspešne. V nasledujúcich rokoch svoj pokus zaťato ešte štyrikrát zopakoval.

V ďalšom štúdiu pokračoval na pedagogickej škole, no tá mu akosi nesadla, obzvlášť hodiny výtvarnej výchovy. Po roku si zbalil kufre a pobral sa znovu na opačný koniec republiky. Musel si odkrútiť povinnú vojenčinu.

Na piaty pokus

V Bore u Tachova, v najzápadnejšom pluku Varšavskej zmluvy, sa stretávajú chemický a zdravotný inštruktor. Tým prvým je neskorší filozof Egon Gál, tým druhým Karol Baron.

​„Zistili sme, že máme veľa spoločných záujmov, čítali sme rovnaké knihy. V Bore sme boli takí osamotení,“ spomína si Gál, náš sprievodca umelcovým životom. Priateľstvo vydrží až do Baronovej smrti.

Aj v zelenej uniforme sa maliar húževnato pripravuje na prijímačky. Kreslí tušom na toaletný papier, za jeden večer dokáže pomaľovať celú rolku toaletného papiera. Po návrate do civilu berie miesto učiteľa slovenského jazyka a výtvarnej výchovy v Šarišskom Jastrabí. Jeho skutočná túžba sa mu napĺňa až v roku 1963, vo veku 24 rokov. Konečne sa dostáva na školu! Na piaty pokus!

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.