Tvorca prvého slovenského baletu Tibor Andrašovan: Za kritiku režimu ho komunisti poslali do vyhnanstva

Veľká hospodárska kríza zdrvila a zasiahla celý svet. Ľudia prichádzali o svoje zamestnania, životné úspory, nedokázali splácať úvery, trápil ich hlad. Veľká depresia zaklopala aj na dvere Andrašovanovcov zo Slovenskej Ľupče.

Otec Tibora Andrašovana sa rozhodol zmeniť povolanie z kováča na mäsiara a presťahoval sa s celou rodinou do veľkého mesta – Banskej Bystrice. Spočiatku sa mu veľmi darilo, no po kríze prišiel o celý majetok a nevedel sa postarať o svojich desať detí. Jediné východisko videl v samovražde.

Obkolesený hladovými dolinami sa Tibor Andrašovan musel vo svojich pätnástich rokov začať starať sám o seba i svoju rodinu. Po otcovi zdedil muzikantský talent a  ten zúročil ako barový klavirista v kapele, v ktorej hrával spolu so svojím bratom Ladislavom. Popri večerných koncertoch stihol úspešne zmaturovať na učiteľskom ústave a študovať v Bratislave na Filozofickej fakulte i na konzervatóriu.

​Život v meste sa mu zapáčil, no nezabúdal ani na svoje rodisko, kam v lete chodieval navštevovať kamarátov a spoznávať ľudovú hudbu ako najväčší inšpiračný zdroj vo svojej tvorbe.

Slovenské národné povstanie zažil z pozície redaktora v Slobodnom vysielači. V prostredí blízkych bojov panovali pre rozhlasové vysielanie provizórne podmienky. Nedostatok magnetofónových pások zapríčinil, že sa hovorené slovo aj hudba museli vysielať naživo. Tibor Andrašovan sa preto staral nielen o dramaturgiu a vysielanie, ale aj o úpravu piesní a hudobný sprievod spevákov.

Po SNP študoval kompozíciu a dirigovanie v Prahe, kde sa oboznámil s tvorbou komediálnej dvojice Voskovec – Werich. Ich antifašistické postoje a ľavicová orientácia na mladého skladateľa zapôsobili. Andrašovan sa nadýchal atmosféry budovania lepších zajtrajškov a v roku 1948 vstúpil do komunistickej strany.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.