Priekopník moderného slovenského maliarstva zostáva stále nedocenený

„Dielo Gustáva Mallého sa len zriedkavo uvádza medzi tvorivými vrcholkami slovenského maliarstva prvej polovice dvadsiateho storočia. Naproti tomu býva spravidla na prvom mieste v chronologickom zreťazení osobností, ktoré sa najväčšmi zaslúžili o rozvoj našej výtvarnej kultúry,“ napísal vo svojej knihe o tomto slovenskom akademickom maliarovi Marian Váross.

Gustáv Mallý, ktorý sa považuje za priekopníka slovenského moderného maliarstva, prišiel na svet 21. mája 1879 vo Viedni.

„Narodil sa do rodiny živnostníka zo Skalice, ktorý podnikal s výrobou papierových vrecúšok, boli tam pravdepodobne služobne. S otcom, ktorý amatérsky maľoval, navštevoval viedenské múzeá a výstavy, bol to teda jeho prvý dotyk s umením,“ hovorí pre HN kurátorka Katarína Bajcurová zo Slovenskej národnej galérie, kde boli jeho diela súčasťou stálej expozície maliarstva prvej polovice 20. storočia.

Z Viedne do USA a späť domov

Už ako sedemročný sa však vrátil spolu s rodičmi do Skalice, kde navštevoval meštiansku školu a následne dva roky súkromnú školu maliara Záhorského v Prahe.

​„Jeho strýkom bol ostrihomský kanonik, vzdelaný muž, novinár a vydavateľ Ján Mallý Dusarov, ktorý ho v umení ďalej podporoval nielen morálne, ale aj finančne a na základe jeho odporúčania získal štipendium Československej jednoty v Prahe. Najprv teda šiel študovať na umelecko-priemyselnú školu a potom jeho kroky smerovali do Drážďan na Kráľovskú akadémiu, kde absolvoval s výborným prospechom. Pobudol tam len dva roky,“ dodáva Bajcurová.

Zo svojich profesorov spomína na Walthera a Pohla, od ktorých získal solídne výtvarné vedomosti.

Na prelome 19. a 20. storočia, v čase, keď bolo vysťahovalectvo mimoriadne živé, odišiel na pobyt do Spojených štátov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.