Sto rokov života s princom Philipom

Noblesa, slušnosť a veľká charizma, ale aj suchý anglický humor a veci povedané priamo a na rovinu. Zväčša takýmito slovami vykresľujú princa Philipa, nedávno zosnulého manželka britskej kráľovnej Alžbety II., tí, ktorí mali možnosť spoznať ho bližšie.

Práve dnes uplynie sto rokov od narodenia Philipa, vojvodu z Edinburghu. Na svet prišiel 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu ako princ grécky a dánsky. Významného životného jubilea sa už nedožil – zomrel dva mesiace a jeden deň pred ním, deviateho apríla tohto roka.

Spoznajte princa Philipa a jeho takmer storočný život prostredníctvom najlegendárnejších hlášok, ktoré sa s ním spájajú.

Prezident v pyžame
Vo svojich priamočiarych poznámkach sa obľúbený vojvoda z Edinburghu nevyhýbal ani citlivým či politicky nekorektným témam. Vtipkoval o kultúrnych rozdieloch, ženách, násilí aj o svojej rodine. Tieto bonmoty neváhal vytiahnuť ani na oficiálnych návštevách v zahraničí. Svojimi bezprostrednými výrokmi tak mnohokrát spôsobil diplomaticky napäté okamihy.

Svojej manželke, za každých okolností dôstojne vystupujúcej kráľovnej Alžbete II., tým za viac ako sedem desaťročí spoločného života pripravil mnoho náročných chvíľ. Avšak ako sama niekoľkokrát priznala, aj veľa humorných zážitkov. S manželom sa nikdy nenudila. Keď napríklad v roku 1988 vítal Britov, ktorí sa vrátili z Papuy-Novej Guiney, blahoželal im, že túto výpravu na ostrov v minulosti preslávený ľudožrútskymi kmeňmi vôbec prežili: „Doká

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.