Legendárny Leopold „Jim“ Šťastný: Pred gestapom sa skryl, uväznila ho až ŠtB

Rasová ideológia zasiahla počas druhej svetovej vojny do všetkých oblastí života, šport nevynímajúc. Aj keď je pravda, že šport má svoje pravidlá, a tie často úplne presne nekorešpondujú s fungovaním okolitého sveta. Predsa len, na športové hviezdy si občas netrúfnu ani politici.

Tieto paradoxy doby zosobňuje aj príbeh známeho medzivojnového futbalistu a neskoršie uznávaného trénera Leopolda Šťastného. 

Káďa alebo Jim

Narodil sa v roku 1911 na Záhorí v dedinke Rarbok, v dnešnom Rohožníku. Jeho rodina bola pomerne zámožná, otec Jakub pracoval ako správca tamojšieho liehovaru a matka sa venovala výchove dvoch synov.

​Leopold v Rohožníku vychodil prvú triedu ľudovej školy, ďalšie triedy už absolvoval v Bratislave, kde sa krátko po vojne presťahoval spolu s rodinou. Dôvody sťahovania nie sú známe, ale je možné, že to bola reakcia na rozširujúce sa protižidovské nálady. Rodina sa nestratila ani v hlavnom meste. Otec sa zamestnal najskôr ako úradník, postupne si založil vlastnú firmu a vyzerá to tak, že sa mu aj darilo.

„Z dobových fotografií, ktoré sa podarilo zachovať je jasné, že Šťastní mali veľmi dobré postavenie, užívali si dovolenky pri mori v Taliansku, čo nebolo v 20. rokoch 20. storočia vôbec bežné,“ hovorí riaditeľ Múzea židovskej kultúry Michal Vaněk, ktorý o futbalovej legende pripravil výstavu.

Už veľmi skoro sa ukázalo, že malý Leopold má veľký športový talent. Futbal hrával v novovzniknutom prvom československom športovom klube I. ČS ŠK Bratislava, ktorý bol predchodcom slávneho Slovana. Už v dorasteneckom veku sa začal objavovať vo výberoch mesta aj župy a bolo jasné, že je výnimočný, okrem futbalu dokonca za klub hrával na vysokej úrovni aj hokej.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.