Rozprávkový rozprávač Václav Čtvrtek: Život autora kultových postavičiek sprevádzalo prekliatie

V rozprávkach sa človek jednak musí vedieť vrátiť do svojej mladosti, poznať súčasné deti a tiež si musí vedieť od nich požičať. A táto pôžička by vždy mala byť na dobrý úrok, hovoril Václav Čtvrtek. V súkromí však splatil oveľa viac.

„On sám bol na prvý pohľad skôr uzavretý, nezveroval sa so svojimi pocitmi a citmi,“ spomína autorov priateľ a bývalý kolega z redakcie Mateřídoušky Zdeněk Karel Slabý. „Priznával, že v rozprávkach sa mu usmieva celkom samo od seba, bez ohľadu na nie celkom veselú náturu.“

Napíš niečo o lefovi

Narodil sa ešte v rakúsko-uhorskej Prahe, ale najvýraznejšie sa mu do pamäti vryl babičkin a dedkov vidiek. Kvôli prvej svetovej vojne, do ktorej odišiel bojovať jeho otec, sa malý Vašek Cafourek presťahoval na niekoľko rokov do Jičína. A lúpežnícke príbehy, ktoré mu vo východočeskom mestečku rozprával matkin otec, staviteľ Václav Feyfar (mal štrnásť detí a starozákonnú bradu), sa stali zárodkom nového rozprávkového vesmíru.

​„Neustále si pripomínam detské výpravy na polodrahokamy, vtedy tam na poliach v okolí Jičína ležali hŕby ametystov, chalcedónov, achátov,“ hovoril spisovateľ po rokoch.

A spomínal aj na to, ako jeho matka doma spievala ľudové piesne a zvládla aj operetné árie. Predovšetkým však deťom čítala rozprávkové príbehy zo zošitkových edícií.

„Tiež sa pamätám, že náš otec rozprával každý večer bratovi a mne dlhočiznú rozprávku, ktorá sa volala O obuvníkovi Kramflekovi... to oteckovo rozprávanie trvalo pol roka.“

Literárni historici stopujú Václava Cafourka až do školskej lavice na pražskej Letnej, kde mu v triede učiteľ požičal nedočítanú knižku. Naštartoval tak u chlapca čitateľskú vášeň, ktorá viedla aj k prvým literárnym pokusom na reálnom gymnáziu. Po Hymne ulejváků ze IV. A (ako tínedžerovi mu išiel rozhodne lepšie biliard než matematika) sa písaniu začal dôsledne venovať od druhej polovice 30. rokov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.