Komunistický prokurátor Karel Vaš: Muža, ktorý ho dostal z gulagu, poslal na smrť

Polovica januára 2002. Vrchní soud v Prahe oznamuje, že zrušil rozsudok súdu nižšej inštancie z júna 2001 kvôli tomu, že trestný čin, ktorým sa zaoberal, bol premlčaný.

„Je to moje absolútne víťazstvo,“ vyhlasuje sebavedome v tom čase 85-ročný dôchodca v pepitovom klobúčiku. „Trvám na absolútnej nevine,“ dodáva do hŕstky mikrofónov. A má pravdu. On je skutočným víťazom všetkých procesov, na ktorých sa zúčastnil.

Ak by ste ho stretli niekde v parku na lavičke, pravdepodobne by jeho krehká postava vo vás vzbudila dojatie až súcit. A pri rozhovore by vás prekvapila bystrá myseľ. Tento muž však prežil pohnutý život. Zažil si dosť ústrkov a niekoľkokrát sa ocitol na pokraji smrti.

Tieto skúsenosti v ňom však nevzbudili empatiu či neodštartovali premýšľanie o spravodlivosti. Pretože tú si vykladal po svojom. A, žiaľ, svoje predstavy vnútil mnohým naokolo. Väčšine nasilu a neraz s fatálnymi následkami. Aj preto, keď o desať rokov neskôr naposledy zavrel oči, jeho odchod sprevádzala horká pachuť. História však už býva taká.

Výbušný mladík

Keď sa 20. marca 1916 do rodiny židovského advokáta narodil dva roky po dcére syn, svet sa práve zmietal uprostred prvej svetovej vojny. Malý „Karči“ sa ocitol v zaujímavej situácii. Užhorod, kde vyrastal, bol v tom čase súčasťou Rakúsko-Uhorska, no v priebehu prvej polovice 20. storočia sa až päťkrát ocitne v inom štáte.

Všetky dejinné zvraty tohto nepokojného obdobia sa na meste a jeho obyvateľoch dramaticky podpísali. Vaš v ňom absolvoval osemročné gymnázium a už ako 17-ročný vstúpil do Komunistickej strany Československa a súčasne sa stal tajomníkom Hnutia priateľov Sovietskeho zväzu. Náklonnosť k novému hegemónovi východnej Európy mu poznačí život a nevychladne ani počas náročných období.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.