Lekár a prekladateľ Dušan Makovický: Liečil Tolstého a šíril jeho dielo, návrat domov neuniesol

Pochádzal z bohatej rodiny a mohol si vybrať, čím sa živiť, napríklad aj obchodom či bankovníctvom, ku ktorým inklinoval otec Peter Makovický. Ten sa vypracoval z kupeckého pomocníka na veľkoobchodníka so zmiešaným tovarom. Zarobené peniaze investoval do preslávenej liptovskej bryndziarne a okrem toho patril k spoluzakladateľom Hornouhorskej banky Tatra – predchodkyne dnešnej Tatra banky.

Syn Dušan sa však rozhodol pomáhať druhým a stal sa lekárom. Úplne prvým praktickým v meste Žilina.

Podporovateľ chudobných

Do desaťčlennej rodiny Makovických prišiel na svet 10. decembra 1866. Pár mesiacov po pôrode najmladšieho súrodenca Svetozára mu zomrela mama Anna Makovická, rodená Palková. Hoci sa nechcel venovať rodinnej firme, nadchli ho otcove myšlienky o českej a slovenskej vzájomnosti. Ideu čechoslovakizmu neskôr prijal ako sympatizant politiky Tomáša Garrigua Masaryka.

​Na gymnaziálnych štúdiách v Šoprone sa stretol s viacerými slovenskými študentmi. Spoločne s Martinom Bencúrom, neskôr známym ako Martin Kukučín, sa rozhodol pre medicínu na Karlovej univerzite v Prahe. Napriek svojmu bohatstvu sa neizoloval od svojich menej majetných spolužiakov, ktorí ho charakterizovali ako skromného, utiahnutého a prísneho najmä voči sebe. Takisto spomínali na jeho vlažný vzťah k peniazom, ktoré nehromadil ani rozšafne nemíňal, ale prostredníctvom nich pomáhal druhým.

Martina Kukučína podporoval finančne aj povzbudivými slovami k prvotným dielam: „Tvoje dalmat. (skratka pre dalmacijské, keďže Kukučín žil v Chorvátsku – pozn. red.) kresby sú rozkošné. To je tam naivnejší, prostejší svet ako u nás, a žijú si tak ako u nás pred 50 rokmi...“

Kukučín si svojho verného druha, ktorého volal „drahý bratku“, vážil aj kvôli tomu, že jeho ironický spisovateľský podtón, ktorý bol istou sebaobranou v diele Rysavá jalovica aj v tragickej novele Neprebudený, zmierňoval dôverou voči pospolitému ľudu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.