Hudobný skladateľ Ilja Zeljenka: Napísal, že zvažuje emigráciu. A štát sa zľakol

Hudba nebola jeho prvou voľbou. Chcel sa stať vynálezcom. Zaujímalo ho, ako fungujú veci, javy a princípy. Z racionálneho na emocionálne hľadisko sa preorientoval práve vďaka hudbe. Nikto ho do jej štúdia nenútil, aj keď otec Ľudovít inklinoval k bratislavskej bohéme.

Po kaviarňach s otcom

Ilja Zeljenka sa narodil 21. decembra 1932 v Bratislave. Keďže obaja rodičia nemali stálu prácu ani domov, prvých šesť rokov vyrastal u starých rodičov. Na tieto roky spomínal s láskou a veľmi ho mrzelo, keď sa museli ako českí obyvatelia po vzniku vojnového slovenského štátu vysťahovať.

Nemal súrodencov a z toho dôvodu sa k nemu mama Irena, pracujúca ako úradníčka, správala príliš ochranársky. Naopak, otec, ktorý si redakčnou prácou v denníku Pravda získal uznanie v ľavicových a umeleckých kruhoch, ho už v mladom veku brával do kaviarenskej spoločnosti.

Ilja vôbec nezdieľal otcove ľavicové názory a na rozdiel od neho do komunistickej strany nikdy nevstúpil.

​K hudbe prenikol viac-menej náhodne, keď ho fascinovala možnosť bez prípravy kombinovať zvuky na klavíri. Necvičil systematicky, nepoužíval učebnice, len si tak z času na čas zahral a zaimprovizoval na vypožičanom nástroji. Až vďaka otcovej podpore sa mu dostalo súkromných hodín u klavírnych pedagógov Jána Zimmera a Rudolfa Macudzińského.

K vlastnému klavíru sa dopracoval po tom, čo začal študovať kompozíciu na VŠMU. Z tohto obdobia sa datuje Zeljenkova prvá kompozícia Na jeseň (1951).

Aby mohol úspešne pokračovať v akademických štúdiách, musel svojej intuícii dať pevnú formu a osvojiť si pravidlá, ktorými spočiatku nahrádzal svoju prirodzenosť. Naučil sa ich od Jána Cikkera, ako aj od viacerých zakladateľov slovenskej hudobnej moderny, na ktorých tvorbu nadviazal a voči ktorej sa aj rýchlo vymedzil. Zaujímal ho predovšetkým nový radikálny zvuk prinášaný zo serializmu, dodekafónie, elektroakustickej hudby.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.