Imiho Lichtenfelda preslávilo to, čo sa naučil v bratislavských uliciach, svetu dal bojové umenie

Imrich „Imi“ Lichtenfeld celý svoj život zasvätil zdokonaľovaniu svojho systému sebaobrany. Na začiatku to mali byť techniky pre obranné sily, políciu a tajné služby novovzniknutého štátu Izrael. Postupom rokov sa jeho idey šírili do celého sveta.

Dnes, aj 22 rokov po smrti zakladateľa, trénujú krav magu tisíce nadšencov v Spojených štátoch amerických aj v Európe.

Imi síce koncept vyvinul sám v Izreali, no jeho počiatky smerujú až do bratislavských ulíc zo začiatku 20. storočia.

Otec posadnutý športom

Imi sa narodil v roku 1910 v Budapešti do slovenskej židovskej rodiny. Jeho otec Samuel pochádzal z dedinky Mliečno a matka z Bátorových Kosíh.

​Otec bol dobrodruh a už ako 13-ročný ušiel od rodiny a pridal sa k cirkusu. Tam ho okamžite fascinoval svet silákov a zápasníkov a prvýkrát sa stretol s bojovým športom zvaným džiu-džicu. V cirkuse vydržal dvadsať rokov a následne sa presťahoval do Bratislavy, kde sa aj oženil.

Začal tam nový život, založil ťažkoatletický klub Hercules a zamestnal sa v polícii, kde to dotiahol až na post hlavného detektíva. Pri svojej práci využíval aj skúsenosti, ktoré pochytil od cirkusových silákov a pre svojich kolegov vypracoval manuál na prácu v uliciach mesta.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.