Dr. Jekyll a pán Hyde v jednej koži. Básnikovi extázy sa zrútil súkromný život, skončil pripútaný k posteli

„Keď sa Stacho dostával na medicínu, na pohovoroch sa ho pýtali: Prečo sa chcete stať lekárom? Obvyklé v tých časoch bolo odpovedať, že ako lekár chce prispievať k zdraviu našej socialistickej vlasti. Stacho povedal: Lekárom chcem byť, lebo to chce moja mama. Prijali ho, lebo takú odpoveď ešte nepočuli,“ spomínal naňho pri jeho nedožitých 70. narodeninách pre časopis Romboid básnik Ján Buzássy.

A dodal: „V tejto odpovedi to už bol celý Stacho. Hovoriť tak, aby to nebolo konvenčné a aby to bola pravda. Riskoval, že sa na medicínu nedostane, ale on riskoval vždy. Matka bola požehnaním i najväčšou ranou jeho života.“ A to až do úplného konca...

Detstvo v neprítomnosti

Akoby už samotný dátum jeho narodenia nasvedčoval, že na svet prichádza ktosi výnimočný. Hedviga Stachová svojho jediného syna porodila 1. januára 1936. Žiadne rozprávkové detstvo sa však nekonalo – otec rodinu už pár mesiacov nato opustil.

​Jeden zo Stachových básnických súpútnikov Ľubomír Feldek v knihe Prekliata Trnavská skupina napísal, že Jano si ten odchod pamätal z maminho rozprávania. A to skutočne svojsky: „Keď ju opúšťal, mal opásanú zásteru plnú zrna. Ako sa vzďaľoval krížom cez pole, videla ho, ako to zrno rozsieva, a počula ho spievať.“

Malý Janko sa navyše musel vyrovnať aj s neprítomnosťou matky – hoci len dočasnou. Pre ťažkú finančnú situáciu odišla za prácou do Rakúska a keď syn dosiahol školopovinný vek, vrátil sa bez nej na Slovensko, kde sa oňho pár rokov starala rodina kováča Jána Simona.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.