Osobné tragédie ani perzekúcie ho nezlomili. Karvaš premieňal bytostnú skúsenosť so zlom na umenie

Písanie sa mu stalo poslaním aj terapiou. Bez neho by sotva zvládol všetky tie rany, ktoré mu prichádzali do života. Hoci nemal pevné zdravie, bojoval v zákopoch SNP a po okupácii v ´68 aj so súdruhmi. Sám patril k tým, ktorí krátky čas písali „v duchu doby“, no nikdy si nerobil alibi a nebál sa brať za svoje chyby zodpovednosť.

Mladosť vo vile

Peter Karvaš sa narodil 25. apríla 1920 v Banskej Bystrici: vo výnimočnej rodine a na výnimočnom mieste.

Jeho starým otcom bol Dominik Skutecký, jeden z najvýznamnejších slovenských maliarov. A hoci zomrel skôr ako vnuk Peťko dovŕšil prvý rok, mal na jeho život výrazný vplyv. Karvašova matka Karola Skutecká, takisto akademická maliarka, zostala ako jediná z Dominikových štyroch detí žiť vo vile, ktorú si dal postaviť a v ktorej vládol duch umenia, krásy a renesančnej vzdelanosti. Karola trávila čas nielen pri plátne, ale aj pri klavíri a ovládala niekoľko jazykov.

​Peter, jediné dieťa, ktoré s manželom lekárom Ferdinandom Karvašom mali, zdedil po rodičoch múzické, lingvistické aj analytické nadanie. Vo vile prežíval šťastné detstvo, ktoré po rokoch opísal v diele V hniezde, ktoré sa podľa kritikov ako jediné vymykalo z jeho inak prísne racionálnej tvorby.

Literárne bol aktívny už ako gymnazista, od roku 1941 bol produktívnym rozhlasovým autorom, písal najmä satirické hry, skeče a humoristické scénky. Viaceré texty z tohto obdobia neskôr prepracoval pre divadlo. Jeho multinadanie ho však najskôr priviedlo na pražskú techniku, popri ktorej začal študovať súčasnú grafiku na slávnej umeleckej priemyslovke.

„Českú éru“ však zakrátko ukončí Mníchovská dohoda. Peter opúšťa Nemcami okupovanú krajinu, no ani doma ho nečaká nič dobré. O to menej, že je Žid.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.