Za života čelil ohováraniu, očistili ho až po smrti. Astronóm zo Slovenska dokázal to, čo nik pred ním

Rozhodne nepatril k tým, ktorí by sa upínali na jedno miesto. Jeho ambície boli vyššie a za svojimi snami cestoval až za severný polárny kruh. Písal sa rok 1768, keď sa vydal na expedíciu, ktorej výsledok sa dnes považuje za jeho najväčší úspech.

Maximilián Hell sa narodil vo Vindšachte, dnešných Štiavnických Baniach, Matejovi Kornelovi Hellovi a jeho druhej manželke Juliane Viktórii. Otec mal v čase jeho narodenia už 67 rokov, po ňom prišli na svet ešte štyri deti, Maximilián mal dokopy 21 súrodencov.

V jeho rodnej obci vybudovali pred pár rokmi expozíciu, kde sa môžete dozvedieť zaujímavosti z jeho života. Ak by ste sa chceli vydať po stopách slovenského astronóma, vedca a kňaza, začnite práve tu. Múzeum nájdete v bašte bývalého opevnenia Vindšachty, dnes národnej kultúrnej pamiatky, ktorú skolaudovali pred štyrmi rokmi. Pripravte si pevnú obuv, svah je strmý a vedie sem 175 schodov.

Na tomto mieste napríklad zistíte, že jeho priezvisko bolo pôvodne Höll a s najväčšou pravdepodobnosťou ho podobnosť mena s nemeckým slovom hölle – peklo, donútila zmeniť si priezvisko na Hell, ktorého preklad z nemčiny je svetlý, jasný.

​Pri mene jeho otca, Mateja Kornela Hella, ste možno spozorneli, ide o slávneho baníckeho odborníka, ktorý spolu s ďalším synom vybudoval unikátny vodohospodársky systém. Skonštruovali a postavili štiavnické tajchy, z ktorých sú dnes najznámejšie napríklad Počúvadlo, Evička či Klinger.

„Hell vyrastal u otca a pri bratovi, navštevoval úrady, ktoré tu boli, meračský úrad, kde boli mapy, kompasy pre potreby baníctva. Pôsobil tu napríklad aj Samuel Mikovíny. Už ako chlapec navštevoval všetkých týchto odborníkov,“ hovorí Stanislav Neuschl, starosta obce Štiavnické Bane. Práve Samuel Mikovíny vzbudil v Hellovi záujem o matematiku a astronómiu.

Po absolvovaní základnej školy v Štiavnických Baniach (Vindšachte) smerovali jeho kroky na gymnázium v Banskej Bystrici, kde študoval rétoriku a poetiku. Neskôr ho na vlastnú žiadosť prijali do jezuitského rádu a nastúpil do noviciátu v Trenčíne. Aj tu sa venoval prírodným vedám ako matematika, fyzika a astronómia. V roku 1740 zložil rehoľný sľub.​​​

Vo vysokej spoločnosti

Ďalej študoval vo Viedni filozofiu a logiku, bol asistentom riaditeľa astronomického observatória. Upozornil na seba Erasma Fröhlicha, profesora histórie, archeológie a numizmatiky, ku ktorému chodil na hodiny astronómie. Všimol si ho tiež Joseph Franz, profesor prírodných vied.

Maximilián Hell zavítal aj do Levoče, vyučoval na jezuitskom gymnáziu. Neohrial sa tam však dlho, odišiel opäť do Viedne,

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 63% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.